Kolik stojí výměna destiček, tlumičů a spojky? Nejdražší jsou německé značky.


Podle analýzy španělské Organizace spotřebitelů a uživatelů (OCU), která porovnává náklady na údržbu a opravy 28 nejprodávanějších modelů ve Španělsku, se cena nejběžnějších oprav prováděných ve značkových servisech značně liší.

Při výběru auta z druhé ruky je třeba vzít v úvahu nejen jeho aktuální stav a cenu, ale i náklady na následné investice. Ty ovlivní nejen cena náhradních dílů, ale i časová náročnost opravy a hodinová sazba za práci v servisu.

Pro svou analýzu si OCU vybralo tři komponenty, jejichž výměna dříve či později čeká každého majitele. V autorizovaném servisu nechala vyměnit brzdové destičky (na jedné ose), dva tlumiče a spojkovou sadu (v případě manuální převodovky). Nejvyšší položkou na faktuře byla cena za náhradní díly. Čas potřebný na opravu a hodinová sazba za práci jsou však velmi rozdílné. Stejně rozdílné jsou i celkové náklady podle značky a modelu auta.

Z porovnání vychází, že nejdražší na opravy jsou německé značky BMW, Audi a Mercedes.

 

  • Cena za výměnu dvou párů brzdových destiček se pohybuje od 80 EUR (2.160,- Kč) u Dacie Sandero 1.5 DCi do 216 EUR (5.832,- Kč) v případě BMW 320 D ED. Zatímco u rumunského auta výměna trvá 30 minut, u německého zabere o čtvrt hodiny více. Průměrná cena, počítaná ze všech 28 modelů, je 141 EUR (3.807,- Kč).
  • U výměny tlumičů je průměrná cena 404 EUR (10.908,- Kč). Nejlevněji je pořídíte opět u Dacie Sandero 1.5 DCi – 236 EUR (6.372,- Kč) a nejvíc stojí u Mercedesu C220 – 884 EUR (23.868,- Kč). U toho také trvá výměna o dvě hodiny déle.
  • Výměna spojky vyjde nejlevněji v autorizovaném servisu Kia. Na Sportage 1,6 Gdi ji ve Španělsku pořídíte i s prací za 431 EUR (11.637,- Kč). Naopak nejdražší a také nejpracnější je tento úkon u Audi A4 2.0 – 1.145 EUR (30.915,- Kč). Trvá také o celých pět hodin déle. V průměru přijde výměna spojky na 727 EUR (19.629,- Kč).

Jak je vidět, rozdíly v časové náročnosti výměny totožného dílu jsou u různých značek značné a vyplatí se o nákladech na údržbu přemýšlet již při koupi vozu. Orientační ceny náhradních dílů si se dají snadno zjistit přes internet a také je dobré znát hodinovou sazbu za práci v autoservisu té které značky. Při časové náročnějších opravách se bude vždy jednat o významnou položku na konečné faktuře.

Útěchou může být, že v neautorizovaných dílnách se podle OCU dá ve srovnání s oficiálním servisem ušetřit za práci až 36%. Neznačkové servisy také mohou používat levnější varianty náhradních dílů z druhovýroby.

 

-RB-

* převod EUR/CZK počítán kurzem 1:27 platným v březnu 2017

Zdroj: ocu.org

Španělská spotřebitelská organizace známá pod zkratkou OCU vznikla v roce 1975 a již o tři roky později se stala členem Evropské spotřebitelské organizace – BEUC. Je členem dalších mezinárodních spotřebitelských organizací jako Euroconsumers či Consumers International. 


Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)