Spolehlivost aut

Kromě různých testů a recenzí je možné se při koupi ojetého vozu opřít i o tvrdá data o jeho spolehlivosti z německých zdrojů, neovlivněná žádnými dojmy. Jsou to statistické údaje o počtu závad odhalených při pravidelných technických kontrolách TÜV, nebo o počtu výjezdů k porouchaným vozům autoklubem ADAC.

Spolehlivost aut podle ADAC

Německý automotoklub ADAC vydává pravidelně index spolehlivosti vozů podle počtu výjezdů jeho žlutých andělů a množství závad, které se u porouchaných aut vyskytly.

Více v článcích:
9 nejméně spolehlivých a 29 nejspolehlivějších aut podle ADAC v roce 2023
8 nejméně spolehlivých aut podle ADAC v roce 2022
16 nejméně spolehlivých aut podle ADAC v roce 2021
19 nejméně spolehlivých aut podle ADAC v roce 2020

Spolu s přehledným barevným hodnocením poruchovosti jednotlivých modelů různých značek najdete v tabulkách pod odkazy výše také odkazy na jejich svolávací akce.


Spolehlivost aut podle TÜV Reportu

tuv-reportŽebříček spolehlivosti aut podle německé organizace TÜV je dobrým vodítkem při koupi ojetého vozu. Data jsou získávána během povinných technických prohlídek a kromě počtu odhalených závad (uváděno v procentech problematických vozů) vypovídají i o průměrném počtu najetých kilometrů u jednotlivých modelů.


TÜV Report 2024


TÜV Report 2023


TÜV Report 2022


TÜV Report 2021

TÜV Report 2021 – Škoda průměrná, Dacia je průšvih, Hyundai v top10


TÜV Report 2017


Kromě toho existují různé ankety a žebříčky vytvořené různými renomovanými časopisy, jako například britský Autoexpress. Ten vydává přehled nejspolehlivějších aut založený na hodnocení jeho čtenářů: 10 nejspolehlivějších aut podle Driver Power (2021).

Tip: TÜV Report 2024
Tip: Přehled svolávacích akcí automobilek v roce 2023
Tip: Dekra: Nej auta v testech na 100.000 km


Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)