Praskající péra u VW Tiguan, uvolněný sloupek řízení u Dacie Logan (týden 16/19)


Sedm svolávacích akcí pro 21 modelů 5 automobilek bylo vyhlášeno v 16. týdnu 2019. Dvě svolávačky oznámily automobilky Mercedes-Benz a Citroën, po jedné měly Dacia, Ferrari a Volkswagen. Mezi motocykly jsou nové svolávací akce pro značky Harley-Davidson a Honda.

Volkswageny Tiguan vyrobené od 5. dubna 2017 do 6. listopadu 2018 v Mexické továrně Puebla mohou mít zadní pružiny vyrobené z nevhodného materiálu a mohou praskat.

Není to první problém s podvozkem tohoto modelu, i když ty předchozí se týkaly spíše verze s prodlouženým rozvorem Tiguan Allspace. Loni v říjnu byla svolávána auta z prvního čtvrtletí 2018, u kterých mohlo být špatně přivařeno spodní upevňovací oko zadních tlumičů.

Dalším důvodem ke svolávačce prostřednictvím výstražného systému Rapex byly v září 2018 špatně utažené upevňovací matice na pravém a levém kloubu přední nápravy. Ty se mohou vyskytnout u vozů vyrobených v období 27. 7. 2017 – 3. 4. 2018. Pro Tiguan v době psaní tohoto článku evidujeme 15 svolávacích akcí – viz archiv.

Dacia Logan

Dacie Logan a Logan MCV druhé generace vyrobené do 5. února 2019 mohou mít špatně utaženou spodní svorku sloupku řízení. Mohlo by docházet k vertikálnímu pohybu volantu, což by narušilo funkci řízení. V případě pravostranného řízení se závada může vyskytnout u vozů vyrobených mezi 19. 9. 2017 a 9. 2. 2018. Kvůli vadné spojovací tyči řízení svolávala automobilka Dacia Logan už v lednu 2016. U aut vyrobených na podzim roku 2015, může tyč prasknout a vozidlo se stát neovladatelným.

Mercedes-Benz

Již podruhé svolává Mercedes svůj nový pick-up X-Class. Před měsícem to bylo kvůli možnému poškození šroubů tažného zařízení, tento týden je na vině lampička osvětlující prostor pro nohy řidiče. Ta se může uvolnit a blokovat volný pohyb brzdového pedálu u aut vyrobených od září 2017 do dubna 2018. U třídy V-Class ze začátku letošního roku může být vadný kryt airbagu spolujezdce na přístrojové desce.

Citroën

Systém „Stop&Start“ může mít vadný software u Citroënu C4-Aircross z let 2011 až 2015. Při částečně vybitém akumulátoru může dojít k vypnutí motoru i za jízdy. Elektromobil Citroën C-Zero může mít závadu na vakuovém čerpadle brzdového systému.

Ferrari

Na začátku dubna jsme psali o velké svolávačce Ferrari kvůli riziku požáru, která se týkala devíti modelů maranelské automobilky. Tento týden je svoláváno 13 jejích modelů kvůli problémům s airbagem spolujezdce.

Motocykly

U Harley-Davidson Street 750 a Street-Rod z května 2015 aý června 2018 se může objevit koroze v místě vrtání brzdového třmenu a u skútrů Honda PCX 125 a PCX 150 (2014 – 2017) mohou přestat fungovat blinkry a světla. Všechny svolávačky motocyklů najdete v naší sekci moto.svolavacky.cz.

-rb-


Kam dál?
Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)