8 důvodů proč mohou být levné ojetiny lepší volba než nové auto


Pořízení levného vozu může být praktickým rozhodnutím z několika důvodů, v závislosti na vašich konkrétních okolnostech a prioritách. Některé potenciální výhody nákupu levnějšího auta jsme shrnuli do následujích bodů.

1. Cenová dostupnost

Levné vozy mají obvykle nižší počáteční náklady, což je může učinit dostupnějšími pro širší okruh kupujících. To může být výhodné zejména v případě, že máte omezený rozpočet nebo hledáte spolehlivý dopravní prostředek, který nezruinuje váš bankovní účet.

2. Nižší amortizace

Nové vozy mají tendenci rychle ztrácet hodnotu během prvních několika let po koupi. Nákupem levnějšího ojetého vozu se můžete vyhnout strmější křivce amortizace a potenciálně minimalizovat finanční dopad způsobený znehodnocováním vozidla.

3. Nižší náklady na údržbu

Starší nebo méně složité vozy mohou být levnější na údržbu, protože mohou mít méně pokročilých funkcí a vyžadují jednodušší opravy. Levnější vozy mohou mít navíc snadněji dostupné a cenově výhodnější náhradní díly.

4. Nižší náklady na pojištění

Levnější maloobjemové vozy jsou často spojeny s nižším povinným ručením. Také náklady na jejich opravu v případě nehody jsou ve srovnání s dražšími modely zpravidla nižší, což by se mělo odrazit i v ceně havarijního pojištění.

5. Nižší spotřeba paliva

Mnoho menších a levnějších vozů je oblíbených pro svou nízkou spotřebou paliva. Pokud vám záleží na úspoře peněz za palivo, může být menší levný vůz dobrou volbou.

6. Snížení finančního rizika

S levnějším vozem máte menší finanční riziko v případě nehody nebo neočekávaných oprav. Pokud máte omezený rozpočet, levnější vůz vám může poskytnout větší finanční jistotu.

7. Méně starostí při každodenním používání

Pokud plánujete používat vůz ke každodennímu dojíždění do práce, vyřizování nezbytností, nebo k jiným praktickým účelům, může být levnější vůz vhodnější. V porovnání s dražším vozem se můžete méně obávat opotřebení nebo drobných kosmetických poškození.

8. Nižší částka úvěru (v případě financování):

Pokud si na nákup vozu půjčujete, levnější vůz bude vyžadovat menší úvěr. To bude znamenat i nižší měsíční splátky a potenciálně vám ušetřit peníze na úrocích po celou dobu trvání úvěru.

Ale…

Je důležité si uvědomit, že levnější vozy mohou mít omezení z hlediska výbavy, bezpečnostních prvků a celkového komfortu. Navíc nemusí mít stejnou úroveň spolehlivosti jako dražší modely, takže je důležité před nákupem provést důkladný průzkum a zvážit faktory, jako je servisní historie, prokazatelný původ a najeté kilometry.

Správná volba nakonec závisí na vašich konkrétních potřebách, rozpočtu a preferencích. Je dobré zhodnotit všechna pro a proti a zvážit, co je pro vás u vozidla nejdůležitější.

Podívejte se na nabídku levných aut

LevnýAuta.cz


Kdo si nejčastěji kupuje levná auta

Lidé, kteří kupují levné vozy, mohou zahrnovat širokou škálu osob a demografických skupin. Vybrali jsme některé běžné skupiny lidí, které mohou mít zájem o nákup levných vozidel:

Lidé s omezeným rozpočtem

Jedná se o osoby, které hledají cenově dostupné možnosti dopravy a zajímá je především minimalizace počátečních nákladů, průběžných výdajů a případné amortizace.

Nákup prvního vozu

Lidé, kteří si kupují svůj první vůz, se mohou přiklánět spíše k levnější ojetině, protože mohou mít omezené finanční prostředky nebo chtějí získat zkušenosti s řízením před investicí do dražší varianty.

Studenti

Studenti, zejména středoškoláci nebo vysokoškoláci, mohou hledat levné vozy pro dojíždění do školy a do práce.

Auta na dojíždění nebo na práci

Někteří jednotlivci mohou potřebovat auto výhradně pro dojíždění do práce nebo plnění pracovních úkolů. V takových případech může být preferovanou volbou levné a spolehlivé vozidlo.

Dočasné nebo krátkodobé potřeby

Lidé, kteří potřebují vozidlo na omezenou dobu, například při návštěvě nového města, při práci na krátkodobém projektu, nebo při čekání na opravu svého hlavního vozidla, mohou zvolit koupi levného vozu.

Kutilové nebo tuneři

Někteří lidé si mohou pořídit levný vůz jako projektové vozidlo. Rádi pracují na starších vozech a renovují je jako koníček nebo pro osobní uspokojení.

Je důležité si uvědomit, že levné vozy sice mohou mít nižší počáteční náklady, ale mohou vyžadovat častější údržbu a opravy, které se mohou časem nasčítat. Potenciální kupující by proto měli před nákupem pečlivě zvážit své potřeby, rozpočet a stav vozidla.Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)