Tesla svolává přes dva miliony aut, Rolls-Royce elektrický Spectre


Přes dva miliony (2,193.869) elektromobilů svolává automobilka Tesla kvůli příliš malému písmu u varovných kontrolek na přístrojové desce. Svolávačka Rolls-Royce je pochopitelně nesrovnatelně menšího rozsahu a dotýká se 107 elektrombilů Spectre.

Na obě svolávací akce nás upozornil náš nedávno spuštěný web Car-Recalls.com, na kterém sledujeme svolávačky vyhlášené americkým úřadem National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA).

Tesla: Příliš malé písmo na displeji

Svolávací akce se vztahuje na modely a roky výroby: 2012-2023 Model S, 2016-2024 Model X, 2017-2023 Model 3, 2019-2024 Model Y. Poprvé je také svoláván nový pick-up Cybertruck.

V hlášení NHTSA si můžeme přečíst: Na přístrojové desce se zobrazuje nesprávná velikost písma pro výstražné kontrolky brzd, parkování a protiblokovacího systému (ABS). Tato vozidla tak nesplňují požadavky federální bezpečnostní normy pro motorová vozidla číslo 105 „Hydraulické a elektrické brzdové systémy“ a 135 „Brzdové systémy lehkých vozidel“.

Jako nápravné opatření začala Tesla vydávat bezplatnou aktualizaci softwaru OTA (over-the-air). Očekává se, že dopisy s oznámením majitelům budou rozeslány 30. března 2024. Majitelé mohou kontaktovat zákaznický servis společnosti Tesla na čísle 1-877-798-3752. Kód této svolávací akce je SB-24-00-003.Špatné ukostření u elektrického Rollse

Zemnící kabel mezi předním elektromotorem a podvozkem vozidla může obsahovat zbytky lepidla, které mohou zvyšovat elektrický odpor a způsobovat nedostatečné ukostření u 107 elektromobilů Rolls-Royce Spectre. Nedostatečné uzemnění může zvýšit riziko úrazu elektrickým proudem během servisních prací a také zvýšit riziko požáru.

Dealeři Rolls-Royce bezplatně zkontrolují připojení zemnicího kabelu a podle potřeby odstraní případné zbytky lepidla. Dopisy s upozorněním majitelům začne automobilka rozesílat 15. března 2024.


Kam dál?


Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)