Hyundai a Kia svolávají elektromobily Ioniq 5 a EV6. Mohou se samy rozjet


Některá vozidla Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5 mohou při zařazení voliče do parkovací polohy (P) kvůli poruše parkovacího mechanismu sama odjet.

Oba dovozci, Kia a Hyundai, zahájili svolávací akci svých elektromobilů EV6 a Ioniq 5. Vozidla jsou vybavena systémem Shift-By-Wire, který zahrnuje řídicí jednotku řazení (SCU) a motor pohonu parkovacích lamel. Bylo zjištěno, „že při vypnutí vozidla s voličem v parkovací poloze (P) může kolísání napětí ovlivnit povelový signál z jednotky SCU do pohonu parkovacích lamel. To může vést k dočasné deaktivaci parkovacího mechanismu, což může zvýšit riziko, že se vozidlo rozjede,“ uvedla na dotaz asp-Online.de mluvčí německého zastoupení společnosti Kia.Kia-EV6-parkovaci-brzda
U značky Kia se akce celosvětově týká 58.500 vozů EV6 s datem produkce od zahájení výroby 17. července 2021 do 2. května 2022. 26.143 z nich je registrováno v Evropě a 3.559 v Německu. V případě modelu Ioniq 5 je jenom v Německu postiženo přibližně 13.800 aut vyrobených od 10. září 2021 do 3. května 2022.

Interní kódy svolávacích akcí jsou „221058“ v případě značky Kia, pro Hyundai „21D064„. V rámci nápravného opatření bude u dotčených vozidel provedena aktualizace softwaru SCU. Zákazníci by si na návštěvu servisu měli vyhradit přibližně hodinu.Kam dál?


Zdroj: autoservicepraxis.de


Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)