Suzuki svolává téměř půl milionu aut; u několika modelů může selhat posilovač brzd


Automobilka Suzuki oznámila svolávací akci pro své modelové řady Swift, Swift Sport, Baleno, SX4 S-Cross, S-Cross a Vitara. Může u nich dojít k závadě na posilovači brzd.

Suzuki upozorňuje na blížící se svolávání modelových řad Swift, Baleno, Vitara, SX4 S-Cross, S-Cross a Vitara s motory K10C, K14C a K14D vyrobených v letech 2015 až 2022. Důvodem je možné nabobtnání zpětného ventilu podtlakového čerpadla kvůli aditivům v palivu a motorovém oleji. Funkce podtlakového systému může být dočasně omezena, což může mít za následek omezenou funkčnost posilovače brzd.

Podle serveru asp-Online.de může být jenom v Německu postiženo 65.992 vozů. Z jiných zdrojů víme, že celosvětově se problém týká 481.650 aut.

Přehled postižených modelů:
Swift typ AZ s motorem K10C a K14C.
Baleno typ EW s motorem K10C
Vitara typ LY s motorem K10C, K14C a K14D
SX4 S-Cross a S-Cross typ JY s motory K10C, K14C a K14D

Podle společnosti Suzuki zůstává vozidlo i samotný brzdový systém plně funkční – řidič však musí vyvinout větší sílu, aby dosáhl odpovídajícího brzdného účinku.V autorizovaném servisu bude zkontrolován zpětný ventil a v případě potřeby bude vyměněn. Doba opravy se pohybuje mezi 55 a 95 minutami. Interní kód pro svolávací akci, jejíž začátek je naplánovaný na listopad 2022, je „97G5„. Na internetových stránkách Suzuki lze pomocí identifikačního čísla vozidla ověřit, zda již bylo opatření provedeno.


Kam dál?


Zdroj: autoservicepraxis.de
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)