8 nejméně spolehlivých aut podle ADAC v roce 2022


Index spolehlivosti německého automotoklubu ADAC pro rok 2022 hodnotí 132 modelů 22 automobilových značek ve věku od tří do deseti let, kterých bylo v Německu zaregistrováno alespoň 10 000 v některém období let 2012 až 2019. Index spolehlivosti ADAC se vypočítává z počtu výjezdů žlutých andělů na 1 000 registrovaných vozidel.

Podle statistik ADAC byli žlutí andělé v roce 2021 přivoláni na pomoc přibližně 3,49 milionukrát. To je o 3,1 % více výjezdů než v roce 2020. Nejčastější příčinou nepojízdného auta je stále problém se startovací baterií, který představuje 46 % všech poruch. Druhým nejčastějším důvodem je závada na motoru a jeho elektronice (15,5 %). Na třetím místě jsou problémy s karoserií, řízením nebo podvozkem (14,8 %), následují problémy s generátorem, startérem a elektroinstalací (10,3 %). Do indexu spolehlivosti ADAC se nezapočítávají výjezdy kvůli prázdné palivové nádrži nebo defektu pneumatiky.

U všech aut najdete také odkazy na jejich svolávací akce. Svolávačky podle značky a modelu můžete hledat na speciální stránce.



Nejméně spolehlivá auta podle ADAC

Mezi vozidla, která jsou ve statistikách ADAC pro rok 2022 nejnáchylnější k poruchám, patří minulá generace Smart Forfour a Hyundai i20, jehož spolehlivost se zlepšila až od modelového roku 2016. Podle ADAC je třeba mít se na pozoru také s Renaultem Clio modelových let 2014 a 2015. Častější závady se také vyskytují u Toyoty C-HR, problémy s baterií mívá často Toyota Corolla. Ford S-Max se umisťoval špatně již v minulosti, stejně jako Volkswagen Sharan. Velký počet výjezdů k poruchám zaznamenal ADAC také u Opelu Insignia.

Model20192018201720162015201420132012
Smart Forfour6,417,724,829,030,2
Hyundai i202,45,56,610,618,434,432,331,4
Renault Clio8,812,911,619,434,634,226,323,4
Toyota C-HR17,217,924,9
Toyota Corolla9,6
Ford S-Max15,024,438,114,320,720,7
VW Sharan5,38,810,622,133,133,237,035,2
Opel Insignia12,314,724,636,027,724,726,226,4

Legenda: Počet výjezdů na 1,000 registrovaných vozidel (= index spolehlivosti) podle roku první registrace (EZ)

Naopak dobrou volbou z hlediska spolehlivosti jsou podle ADAC Toyota Aygo, Audi A1, Mini, nebo Renault Captur. Závady na silnici zřídkakdy postihnou také Suzuki Vitara od modelového roku 2016, Audi Q3 a BMW řady 1.

Ověřte si historii vozidla

Index spolehlivosti ADAC podle segmentů

V úplné tabulce statistik najdete všechny hodnocené modely, seřazené podle abecedy a rozdělené do tříd. Pokud kliknete na název modelu, zobrazí se vám jeho svolávací akce.

Vyhodnocení frekvence závad je zobrazeno v barevném schématu od tmavě zelené (= velmi nízká ) po červenou (= velmi vysoká).

Miniautomobily (segment A)

Model20192018201720162015201420132012
Fiat 5002,64,513,921,823,020,219,122,0
Fiat Panda4,512,618,117,421,3
Hyundai i104,68,611,619,519,422,617,218,5
Kia Picanto7,39,212,319,323,8
Opel Adam2,75,19,114,416,717,315,1
Renault Twingo5,77,911,814,920,017,014,319,6
Seat Mii11,215,118,621,224,5
Skoda Citigo2,43,47,68,714,018,219,124,5
Smart Forfour6,417,724,829,030,2
Smart ForTwo7,514,321,826,325,621,917,421,0
Toyota Aygo2,23,74,94,98,610,912,99,3
VW Up!2,04,17,012,315,317,518,718,4

Přečtěte si také:


Malé vozy (segment B)

Model20192018201720162015201420132012
Audi A12,03,52,54,35,78,67,69,9
Citroen C31,63,04,1
Dacia Sandero2,43,55,511,010,113,614,318,1
Fiat Punto18,920,0
Ford B-Max9,214,718,224,023,2
Ford EcoSport4,43,912,49,1
Ford Fiesta (Courier)3,24,512,89,315,419,820,719,0
Hyundai i202,45,56,610,618,434,432,331,4
Hyundai Kona3,84,5
Mazda CX-31,93,44,05,1
Mini0,61,93,48,95,97,09,013,6
Mitsubishi Space Star2,53,85,18,417,314,0
Nissan Micra5,48,910,012,918,622,6
Opel Corsa5,47,211,515,819,217,016,519,4
Opel Crossland3,54,78,9
Opel Meriva18,323,424,823,721,022,1
Opel Mokka8,98,112,014,914,516,415,9
Peugeot 20082,73,56,09,511,711,7
Peugeot 20730,2
Peugeot 2081,82,73,512,817,016.017,823,2
Renault Captur1,71,43,14,44,42,6
Renault Clio8,812,911,619,434,634,226,323,4
Seat Arona2,32,6
Seat Ibiza2,63,44,49,114,017,517,619,5
Skoda Fabia3,04,13,86,49,917,018,020,8
Skoda Roomster16,414,718,121,2
Skoda Yeti5,14,710,214,318,718,8
Suzuki Swift1,41,812,412,514,914,614,8
Suzuki Vitara1,32,02,95,0
Toyota Yaris3,23,97,410,714,220,920,519,4
VW Polo2,12,55,68,812,115,916,319,6


Nižší střední třída (segment C)

Model20192018201720162015201420132012
Audi A31,43,63,94,86,39,613,315,3
Audi Q22,24,12,9
Audi Q32,25,33,63,17,07,910,611,5
BMW 1er2,01,62,43,45,39,58,711,0
BMW 2er1,32,02,94,97,09,4
BMW X11,31,83,47,28,58,38,49,8
BMW X21,43,0
Citroen Berlingo5,65,98,512,815,218,621,428,0
Dacia Dokker6,54,64,97,5
Dacia Duster4,37,78,213,719,019,311,712,2
Fiat Tipo4,28,011,2
Ford C-Max4,14,86,211,615,124,626,732,8
Ford Focus5,27,46,912,316,531,430,028,4
Ford Kuga6,06,810,414,320,124,526,026,0
Ford Tourneo/Transit Connect3,810,39,511,219,0
Hyundai i304,95,27,38,414,522,022,429,3
Hyundai ix3512,619,220,723,8
Hyundai Tucson2,82,24,26,114,2
Kia Ceed3,75,76,517,619,424,924,331,0
Kia Sportage4,94,06,78,816,618,220,621,3
Mazda 35,42,64,59,711,712,021,818,0
Mazda CX-52,13,311,75,38,410,514,616,5
Mercedes A-Klasse2,43,95,49,59,38,310,420,9
Mercedes B-Klasse3,53,96,610,39,29,911,213,1
Mercedes CLA3,52,78,115,313,5
Mercedes GLA2,22,65,910,57,08,2
Mitsubishi ASX0,91,63,15,49,59,8
Mitsubishi Eclipse Cross1,73,5
Nissan Qashqai5,210,614,615,713,015,119,020,8
Opel Astra5,77,410,212,016,520,220,825,0
Opel Grandland3,36,5
Opel Zafira (Life)8,511,316,525,023,727,827,6
Peugeot 30083,84,88,2
Peugeot 3083,86,314,114,319,228,433,1
Renault Kadjar2,65,610,017,3
Renault Megane5,68,716,528,127,322,625,021,1
Renault Scenic7,626,633,424,524,219,024,0
Seat Ateca2,03,74,9
Seat Leon2,33,53,76,28,510,811,616,8
Skoda Karoq3,23,9
Skoda Rapid2,93,65,68,212,815,5
Toyota Auris6,88,410,215,115,320,224,3
Toyota C-HR17,217,924,9
Toyota Corolla9,6
Volvo XC401,2
VW Beetle3,43,78,512,513,316,9
VW Golf2,13,66,38,49,211,314,220,3
VW Caddy3,45,26,47,511,113,715,819,0
VW Tiguan2,67,59,39,710,113,815,917,9
VW Touran5,110,211,29,916,715,619,322,1
VW T-Roc1,41,9


Střední třída (segment D)

Model20192018201720162015201420132012
Audi A41,92,42,84,25,05,25,19,1
Audi A51,43,14,15,25,86,67,910.8
Audi Q51,31,83,23,87,010,38,612,4
BMW 3er2,02,03,23,95,47,49.811,6
BMW 4er1,72,02,93,75,78,2
BMW X30,81,02,32,83,43,44,05,7
Ford Mondeo7,55,49,517,326,821,420,923,0
Ford S-Max15,024,438,114,320,720,7
Mercedes C-Klasse1,63,55,55,49,912,615,615,2
Mercedes GLC1,41,92,84,3
Mercedes GLK8,611,410,112,4
Mitsubishi Outlander2,96,97,6
Opel Insignia12,314,724,636,027,724,726,226,4
Seat Alhambra6,511,310,026,035,432,9
Skoda Kodiaq3,05,07,7
Skoda Octavia3,14,65,76,79,911,416,922,9
Toyota RAV48,912,017,4
Volvo XC600,93,65,45,610,715,6
VW Passat3,26,56,48,39,514,115,220,7
VW Sharan5,38,810,622,133,133,237,035,2



Vyšší střední třída (segment E)

Model20192018201720162015201420132012
Audi A61,63,34,36,07,010,28,412,3
BMW 5er1,41,83,34,56,17,511,116,5
BMW X51,52,1
Ford Ranger5,46,28,7
Ford Tourneo/Transit Custom7,512,57,810,08,312,7
Mercedes E-Klasse2,44,66,513,016,218,721,423,7
Mercedes Viano/Vito/V-Klasse3,73,56,07,911,216,112,518,3
Opel Vivaro10,213,118,719,8
Renault Trafic7,86,27,613,2
Skoda Superb4,75,26,39,213,415,218,723,7
VW Transporter4,15,68,110,415,614,116,919,4
VW Touareg0,63,310,319,6

Dodávky

Model20192018201720162015201420132012
Ford Transit13,95,78,510,914,411,113,1
Mercedes Sprinter3,22,62,95,27,16,310,96,6
VW Crafter/Grand California5,07,113,45,16,05,85,28,1

Zdroj: ADAC



Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?


Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2022
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2022 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2022. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)