Mitsubishi svolává kvůli střešním oknům a napínáku řemene (týden 46/18)


Šest svolávacích akcí pro 11 modelů čtyř automobilek bylo vyhlášeno ve 46. týdnu 2018. Po jedné svolávačce mají značky Opel a Ferrari, dvě akce vyhlásily automobilky Mitsubishi a Toyota.

Minulý týden měla automobilka Mitsubishi dvě svolávací akce, týkající se asistenčních systémů ASC, ACC a ABS a modelů Outlander a Eclipse Crosspsali jsme zde. Jedna ze svolávaček postihla i model ASX a pozastavovali jsme se nad tím, že se jedná již o pátou ohlášenou závadu těchto vozů v letošním roce. A po týdnu figuruje Mitsubishi ASX v seznamu Rapex znovu. Příruba napínáku hnacího řemene může prasknout a spadlý řemen vyřadí z provozu posilovač řízení a dobíjení. Závada se týká vozů modelového roku 2011 a 2012. Stejně jsou na tom Mitsubishi Outlander (2008 – 2012) a Mitsubishi Lancer (2008 – 2012). U těch navíc existuje riziko, že modely vybavené skleněnou střechou o ni za jízdy přijdou. Účinnost lepidla mezi sklem a vnějším rámem se může vlivem teploty a vlhkosti oslabit.

Toyota

Dvě svolávací akce má tento týden i Toyota. Modely Auris HV, Prius a Prius Plus z let 2010 – 2014 se nemusí v případě poruchy hybridního systému přepnout do nouzového režimu a zastaví je až úplně vybitá baterie. Druhá svolávačka je pro hravé malé kupé Toyota GT86 (2012 – 2013), jehož motor mohou zase uvést do nechtěného klidu praskající ventilové pružiny.

Opel

Otevření kapoty za jízdy hrozí u Opelů Corsa vyrobených od ledna do května 2018. Může za to sekundární pojistný mechanismus zámku kapoty, který nemusí správně fungovat. V našem archivu je několik dalších svolávaček kvůli riziku samovolného otevření kapoty. Píšeme o nich v samostatném článku Citroën, Hyundai, Porsche… 16 aut, u kterých se vám může za jízdy otevřít kapota.

Ferrari

Minulý týden jsme rovněž psali o rozšířené svolávačce na některé vozy Ferrari kvůli problematickým airbagům Takata. Tento týden zveřejňuje italská automobilka další akci, která už tu jednou byla a nyní dochází k jejímu rozšíření. U modelů 488 GTB a 488 Spider není kvůli chybě softwaru indikováno kritické opotřebení brzdových kotoučů a mohlo by dojít k jejich poškození. Původně byly svolávány vyrobené v roce 2015, nově v letech 2015 – 2017 – viz náš archiv.

-rb-

Kam dál?

Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)