Neutažené spoje u některých Peugeotů a DS7; Kia hlásí vadnou nádrž (týden 12/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Peugeot 308, 408, 508 a DS7 – neutažené spoje
– Kia Sorento – vadná nádrž
– Ford a Lincoln – riziko požáru
– Mercedes Sprinter – tažné zařízení


Osm svolávacích akcí pro 10 modelů sedmi značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 12. týdnu 2023. Další tři akce zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Dvě svolávačky vyhlásila automobilka Ford, po jedné akci mají v Rapexu značky DS Automobiles, Kia, Lincoln, Mercedes-Benz, Peugeot a Volkswagen – viz tabulka na konci článku. Přes KBA svolávají automobilky Citroën, BMW, DS a Opel.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Nesprávný utahovací moment různých mechanických a elektrických spojů může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem nebo k přerušení pohonu u necelé stovky Peugeotů 308, 408 a 508 vyrobených od srpna 2022 do ledna 2023. Stejně nedbale smontovaných může být zhruba padesát SUV DS7 Crossback. U všech hrozí riziko nehody nebo požáru.

Kia Sorento PHEV s datem výroby mezi 11. 4. a 10. 5. 2022 může mít nesprávně vylisovanou palivovou nádrž, ze které může unikat palivo s rizikem požáru.Mercedesy Sprinter byly svolávány kvůli možnému prasknutí tažného zařízení již v minulosti. Nová akce se týká dodávek z let 2018 až 2020. Stejně tak svolávačka kvůli možnému odpadnutí krytu střešního okna u VW Grand California je rozšířením již dříve vyhlášené akce.

Individuálně dovezená americká SUV

Americké verze velkých SUV Ford Expedition a Lincoln Navigator z let 2020 a 2021 mohou začít kvůli zkratu v motorovém prostoru hořet. V Evropě se akce týká pouze několika desítek individuálně dovezených aut.

Svolávačky KBA

Zhruba 20.000 malých SUV BMW IX, IX1 a X1 je svoláváno kvůli vadnému airbagu řidiče. Problémy s asistentem jízdy v pruzích může mít cca 12.000 Opelů Combo. Vadná řídící jednotka u elektrických Francouzů Citroën E-C4, E-Berlingo a E-DS3 může vést ke ztrátě pohonu v důsledku chybných dat.

Minulý týden jsme zveřejnili článek Dekra: Toto jsou nejspolehlivější a nejméně spolehlivá auta v testech na 100.000 km.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže.
Svolávací akce Rapex ve 12. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
DS7 Crossback (2022 – 2023)Nesprávný utahovací moment různých mechanických a elektrických spojů může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem.
Ford Expedition (2020 – 2021)Přehřátí součástky v motorovém prostoru může způsobit požár vozidla za jízdy nebo při parkování.
Ford Mustang Mach-E (2020)Zajišťovací lišta předního úložného prostoru se může uvolnit.
Kia Sorento PHEV (2022)Palivová nádrž mohla být nesprávně vylisovaná, což může vést k úniku paliva a zvýšit riziko požáru.
Lincoln Navigator (2020 – 2021)Přehřátí součástky v motorovém prostoru může způsobit požár vozidla za jízdy nebo při parkování.
Mercedes-Benz Sprinter (2018 – 2020)Trhliny v oblasti spojovací části závěsu by mohly vést k odpojení tažného zařízení.
Peugeot 308 (2022 – 2023)Nesprávný utahovací moment různých mechanických a elektrických spojů může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem.
Peugeot 408 (2022 – 2023)Nesprávný utahovací moment různých mechanických a elektrických spojů může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem.
Peugeot 508 (2022 – 2023)Nesprávný utahovací moment různých mechanických a elektrických spojů může vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem.
Volkswagen Grand California (2019 – 2022)Při rychlé jízdě může plastový kryt střešního okna odpadnout a hrozí nebezpečí nehody.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)