Opel svolává 190 tisíc Insignií, Hyundai vodíkové Nexo (týden 11/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Opel Insignia – brzdy
– Hyundai Nexo – únik vodíku
– Chevrolet Silverado – airbagy
– Dodge RAM – zadní čelo


Čtyři svolávací akce pro čtyři modely čtyř značek byly vyhlášeny přes Rapex v 11. týdnu 2023. Další tři akce zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Po jedné akci mají v Rapexu automobilky Dodge, Chevrolet, Hyundai a Opel – viz tabulka na konci článku. Přes KBA svolávají automobilky Alfa Romeo, Cupra a Ford.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

V Rapexu se tento týden objevila svolávací akce pro Opel Insignia, která byla podle KBA vyhlášena již v loňském roce. Kvůli ztrátě podtlaku v regulátoru hydraulického brzdného tlaku může dojít k prodloužení brzdné dráhy, protože elektronický řídicí modul brzd není správně nakonfigurován. Svoláváno je 194.032 Insignií vyrobených od června 2016 do října 2020.

Svolávačka pro Hyundai Nexo je z minulého týdne a týká se téměř dvou tisíc aut vyrobených od prosince 2017 do října 2021. Selhání vodíkových senzorů nemusí detekovat unikající vodík, což zvyšuje riziko požáru.Individuálně dovezené americké pickupy

Více než milion a tři sta tisíc pickupů Dodge RAM může mít vadný zámek zadního čela nákladového prostoru. To se může za jízdy otevřít a náklad může spadnout na vozovku. Akce se v Evropě týká individuálně dovezených aut vyrobených od února 2018 do července 2022. Přes 300 tisíc Chevroletů Silverado z let 2015 a 2016 může mít problém s hlavovými airbagy.

Svolávačky KBA

Už podruhé během krátké doby je svoláváno SUV Alfa Romeo Tonale. Tentokrát kvůli nevyhovující kabeláži podvozku. Špatně seřízená světla může mít Cupra Leon a u Fordu F-150 mohou selhat stěrače.

Tento týden jsme také zveřejnili článek Dekra: Toto jsou nejspolehlivější a nejméně spolehlivá auta v testech na 100.000 km.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže.
Svolávací akce Rapex v 11. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
Dodge RAM (2018 – 2022)Zadní dveře nákladového prostoru (zadní čelo) se nemusí správně zamknout a mohou se nechtěně otevřít.
Chevrolet Silverado (2015 – 2016)Kvůli výrobní závadě hlavových airbagů se může kryt generátoru plynu oddělit.
Hyundai Nexo (2017 – 2021)Selhání vodíkových senzorů nemusí detekovat unikající vodík.
Opel Insignia (2016 – 2020)Kvůli ztrátě podtlaku v regulátoru hydraulického brzdného tlaku nemusí dojít k aktivaci automatické nouzové brzdy.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)