Opelu Zafira se mohou utrhnout střešní ližiny, svolávačka i pro McLaren Senna (týden 37/19)


Pět svolávacích akcí pro 9 modelů 6 značek bylo vyhlášeno ve 37. týdnu 2019. Po jedné akci mají značky Kia, Lexus, McLaren, Opel, Toyota a Volkswagen.

Kvůli výrobní vadě nejsou střešní ližiny Opelu Zafira dostatečně silné. V případě nárazu zezadu by se mohly utrhnout a i se střešním nosičem spadnout na silnici. Zkontrolovat jejich upevnění by si měli nechat majitelé vozů vyrobených v letech 2011 – 2019.

McLaren

Svolávací akce se nevyhýbají ani supersportům. Příklady najdete třeba v našem archivu značek Ferrari a Lamborghni. Nejnověji se do této společnosti přidává i McLaren s modelem Senna. U aut vyrobených od června 2018 do června 2019 se může dostat kabelový svazek motoru do kontaktu s tepelným štítem kovové spojovací trubky, což by mohlo vodiče ve svazku poškodit. To by vedlo k nepřerušenému dodávání paliva do motoru a zvýšení teploty katalyzátoru s rizikem požáru.

Kia

Chyba softwaru v systému předcházení kolizi (Forward Collision-Avoidance Assist) může způsobit, že systém nemusí detekovat jiné vozidlo, které zastaví před jedoucí Kiou Optima modelového roku 2019 a 2020. Ta může do stojícího auta narazit.

Volkswagen

Není to tak dávno, co jsme měli v přehledu svolávacích akcí Rapex Volkswageny T5 a T6 California, u kterých by mohlo docházet k úniku plynu z vestavěné kuchyně. Stejný problém se nyní objevuje i u větší VW Grand California na bázi dodávky Crafter (2019). Také tady by mohl ze systému unikat plyn do interiéru vozidla, což by mohlo vést k požáru nebo výbuchu.

Toyota a Lexus

Kvůli airbagům svolává Toyota modely Avensis, Avensis Verso, Corolla, Yaris a Lexus SC430 z let 2001 – 2011. V případě aktivace airbagu může nadměrný vnitřní tlak způsobit prasknutí těla inflátoru, kdy kovové částice mohou projít materiálem polštáře a způsobit zranění cestujícím.

-rb-


Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)