Počet svolávaných aut stoupl v prvním pololetí 2019 o 38 procent


V první polovině roku 2019 bylo pouze v Německu svoláváno více než 1,6 milionu osobních automobilů. To je více než třetinový nárůst oproti roku 2018.

Vyplývá to z exkluzivního vyhodnocení všech varování německého Federálního úřadu pro silniční dopravu (KBA), které vydal Kfz-rueckrufe.de společně s mnichovskou společností Gesellschaft für Prozessautomation (GEPA mbH). Jsou v něm zahrnuty údaje o 161 z celkových 182 svolávaček, které úřad KBA zveřejnil v měsících leden až červen 2019. Ostatní se netýkaly osobních aut.

Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy bylo vyhodnoceno 155 svolávacích akcí z celkového počtu 171, se počet svolávaných aut zvýšil o necelých 38 procent. Tato nepříznivá pololetní bilance ale nemusí nutně znamenat začátek nového rekordního roku.

Například v roce 2016 byly za stejné období svolávány více než dva miliony vozů a v roce 2017 bylo za první půlrok vyhlášeno 191 svolávaček pro osobní automobily. Obě tato čísla ale byla poznamenána skokovým navýšením kvůli aféře DieselGate. Proto se v konečném účtování roku 2019 mohou statistiky rekordů měnit. Zatím bylo v Německu absolutně nejvíce svolávacích akcí vyhlášeno v roce 2018.

Varování KBA se do značné míry kryje s varováním rychlého výstražného systému EU Rapex, z jehož dat čerpá web Svolávačky.cz a který platí pro celou Evropu včetně ČR. Lišit by se mohlo o akce, které by byly vyhlášeny pouze pro německý trh a takových moc není. Údaje o počtu svolávacích akcí by tedy měly být zhruba stejné, dotčených aut bude v celoevropském měřítku pochopitelně více. Svolávačky.cz budou bilancovat až na konci roku. Jako v minulých letech vydáme roční bilanci s podrobným rozdělením svolávacích akcí podle značek a modelů – viz odkazy na detailní shrnutí roků 2017 a 2018 níže.


Pokud jde o počty vozů svolávaných v prvním pololetí 2019, ze studie Kfz-rueckrufe.de vyplývá, že v Německu je jednoznačným lídrem automobilka BMW, která v květnu a v červnu svolávala celkem 555.000 vozů kvůli problémům s ukostřením kabelu baterie – psali jsme zde. Na dalších místech jsou Volkswagen (281.000), Mitsubishi (113.000), Toyota (105.000) a Ford (95.000).

V počtu svolávacích akcí je na první pozici tradičně Mercedes-Benz (21) následován dvěma značkami PSA Group – Peugeot a Citroën (15 a 14), Audi (12) a Dodge (12).


Další půlmilión aut

Vše nasvědčuje tomu, že ani druhé pololetí 2019 nebude z hlediska počtu svolávaných aut podprůměrné. Svolávací akci pro zhruba půl milionu vozů vyhlásila hned na začátku července automobilka Volvo kvůli možnému přehřívání plastového sání a riziku požáru dieselových motorů – psali jsme zde.


Vývoj počtu svolávacích akcí v Německu v letech 2009 – 2018

number-recalls-germany
Zdroj: GEPA, KBA

-rb-


Kam dál?
Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)