Riziko požáru u elektromobilu BMW a hybridu Fiat (týden 42/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– BMW i3, Fiat 500 – riziko požáru
– Citroen – riziko požáru
– Mercedes, Land Rover – pohonné ústrojí
– Mercedes, Jeep – airbag


Devět svolávacích akcí pro 12 modelů sedmi značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 42. týdnu 2022.

Tři svolávačky vyhlásil Mercedes-Benz, po jedné akci mají značky Bentley, BMW, Citroen, Fiat, Jeep a Land Rover – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Vadná výroba vysokonapěťových baterií může vést k tomu, že se moduly článků mohou přehřát, což zvyšuje riziko požáru u BMW i3 vyrobených od října 2018 do srpna 2021. Nebezpečí požáru v důsledku přerušení elektrického obvodu v přívodu pomocné baterie hrozí také u Fiatu 500 Hybrid s datem výroby od 26. ledna do 3 června 2022. Podívejte se také na ostatní svolávačky pro EV/Hybridní vozy.

Dalšími modely, které jsou tento týden svolávány kvůli riziku požáru jsou Citroeny C4, Jumpy a Spacetourer. U nich může být vadný vysokonapěťový kabelový svazek. Svoláváno je 427 aut vyrobených v březnu a dubnu 2022.Klasické offroady Land Rover Defender a Mercedes třídy G jsou svolávány kvůli problémům na nápravě a kardanové hřídeli. Mercedes a Jeep svolávají také kvůli airbagům. Téměř 8 a půl tisíce SUV Bentley Bentayga z let 2020 – 2022 může mít špatně upevněnou zadní sedačku.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 42. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
Bentley Bentayga (2020 – 2022)Kvůli nesprávnému postupu při montáži nemusí být sedadla ve druhé řadě správně zajištěna.
BMW i3 (2018 – 2021)Vadná výroba vysokonapěťových baterií může vést k tomu, že se vysokonapěťové moduly článků mohou přehřát.
Citroen C4 (2022)Vysokonapěťový kabelový svazek může být vadný.
Citroen Jumpy (2022)Vysokonapěťový kabelový svazek může být vadný.
Citroen Spacetourer (2022)Vysokonapěťový kabelový svazek může být vadný.
Fiat 500 Hybrid (2022)Nebezpečí požáru v důsledku přerušení elektrického obvodu v přívodu pomocné baterie.
Jeep Compass (2020 – 2021)Nafukovací záclony bočních airbagů na straně řidiče a spolujezdce.
Jeep Renegade (2020 – 2021)Nafukovací záclony bočních airbagů na straně řidiče a spolujezdce.
Land Rover Defender (2010 – 2013)Chybné sváry na nápravě vozidla mohou způsobit porušení sváru.
Mercedes-Benz G-Class (2016 – 2021)U některých vozidel může dojít ke kolizi předního kardanového hřídele s upínacím tělesem.
Mercedes-Benz GLB (2020)Jednotka elektronického stabilizačního systému (ESP) může být poškozena.
Mercedes-Benz GLC (2022)Upevnění záclonového airbagu na úrovni B-sloupku může být vadné.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)