Svolávací akce pro tři modely Hyundai, třetí svolávačka pro Toyotu Aygo X (týden 45/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Hyundai Kona – palivové čerpadlo
– Hyundai iX35, Santa Fe – riziko požáru
– Toyota Aygo X – posilovač brzd
– Kia – převodovka


Pět svolávacích akcí pro sedm modelů čtyř značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 45. týdnu 2022.

Dvě svolávačky vyhlásil Hyundai, po jedné akci mají značky Ford, Kia a Toyota – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Papír z palivového filtru může vniknout do vysokotlakého čerpadla a poškodit ho u více než 35.000 SUV Hyundai Kona vyrobených od konce března 2018 do začátku října 2021. Může dojít ke zhasnutí motoru, čímž se zvýší riziko nehody.

Téměř 300.000 SUV Hyundai iX35 z let 2013 až 2015 a přes 90.000 Santa Fe z let 2015 až 2018 může mít problém s moduly protiblokovacího brzdového systému (ABS), u kterých může dojít k vnitřnímu elektrickému zkratu. To zvyšuje riziko požáru v motorovém prostoru. V březnu 2021 byl kvůli stejnému problému svoláván také model Tucson. Informovali jsme o tom v článku Hyundai svolává 13 tisíc „českých“ Tucsonů kvůli riziku požáru (týden 12/21).Třetí svolávačku během krátké doby vyhlásila Toyota pro model Aygo X. Tentokrát je na vině posilovač brzd, který může selhat u vozů vyrobených mezi 30. červnem a 22. srpnem 2022.

Kia svolává starší modely Carnival a Sorento, které se mohou samy rozjet. Letos vyrobené Fordy Ranger mohou mít špatně utažený sloupek řízení.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 45. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
Ford Ranger (2022)Sloupek řízení se může kvůli uvolněnému šroubu oddělit od středového hřídele.
Hyundai iX35 (2013 – 2015)V modulech protiblokovacího brzdového systému (ABS) může dojít ke zkratu, což může zvýšit riziko požáru.
Hyundai Kona (2018 – 2021)Papír z palivového filtru může vniknout do vysokotlakého čerpadla a poškodit ho.
Hyundai Santa Fe (2015 – 2018)V modulech protiblokovacího brzdového systému (ABS) může dojít ke zkratu, což může zvýšit riziko požáru.
Kia Carnival (2015)Řadicí páka (na převodovce) mohla být špatně namontována a nezajistí správně převodové stupně.
Kia Sorento (2015)Řadicí páka (na převodovce) mohla být špatně namontována a nezajistí správně převodové stupně.
Toyota Aygo X (2022)Může dojít k poruše posilovače brzd, což může vést k prodloužení brzdné dráhy.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)