Toyota a Suzuki svolávají hybridy; Pohonný systém se může náhle vypnout (týden 9/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Toyota, Suzuki – hybridní systém
– Alfa Romeo Tonale – riziko požáru
– Opel Astra – bezpečnostní pásy
– Toyota – riziko požáru


Šest svolávacích akcí pro 11 modelů šesti značek bylo vyhlášeno přes Rapex v 9. týdnu 2023. Dalších pět akci zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Po jedné akci mají v Rapexu automobilky Alfa Romeo, Citroën, Mercedes-Benz, Peugeot a Toyota – viz tabulka na konci článku. Přes KBA svolávají automobilky Honda, Chevrolet, Jeep, Land Rover, Suzuki a Toyota.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

V Rapexu se tento týden objevila svolávací akce pro novou Alfu Romeo Tonale. 48voltová baterie mohla být vyrobena bez ochranného materiálu na rozhranní, což může vést ke ztrátě hnacího výkonu a vzniku rizika požáru. Postiženo může být 65 aut vyrobených od ledna do října 2022. U Mercedesů C-Class (2020 – 2021) byla ve 155 případech použitá v předním nárazníku nevhodná pěna, která může způsobit, že se aktivní odblokování kapoty v případě srážky s chodcem nevysune. u Opelů Astra (2022) může dojít k závadě předpínače předních bezpečnostních pásů, když je airbag spolujezdce deaktivovaný.

Kvůli poškození kabelového svazku topení/větrání/klimatizace (HVAC) způsobenému kontaktem se spojkovým pedálem může dojít k automatické aktivaci klimatizace u Peugeotů 208 vyrobených od února 2021 do února 2022. To by mohlo vést ke zkratu ve vodičích a následnému požáru. Toyota svolává několik modelů (Aygo, Aygo X, Yaris, GR Yaris, Hilux, Land Cruiser, Proace City, RAV4) kvůli vadnému pólu pomocného akumulátoru. To může vyřadit podporu posilovače řízení. Kromě toho se může svorka akumulátoru při nízkých rychlostech přehřívat, což zvyšuje riziko požáru. Svoláváno je však „pouze“ 356 aut vyrobených od října 2021 do října 2022.Toyota a Suzuki PHEV

Svolávací akce pro plug-in hybridy Toyota a Suzuki v Rapexu ještě není. Podle informací KBA by však měly být svolávací dopisy rozesílány již od konce února 2022. Plug-in hybridní (PHEV) varianty Toyoty RAV4 z období výroby 25. listopadu 2019 do 24. června 2021 a Suzuki Across z období 8. června 2020 do 16. června 2021 vyžadují aktualizaci softwaru. Hybridní systém by se mohl během jízdy náhle vypnout, pokud napětí hybridní baterie klesne pod určitou mez. Aby k tomu došlo, musel by řidič rychle sešlápnout plynový pedál po nepřetržité jízdě v čistě elektrickém režimu za velmi nízkých teplot. Svolávací akce se týká přibližně 21.000 kompaktních SUV Toyota a 3.631 příbuzných Suzuki Across.

Další svolávačky KBA

Hybridní modely svolává také Land Rover a Jeep. Kvůli vadnému displeji a couvací kameře svolává Honda modely FIT a HR-V. Téměř půl milionu pick-upů Chevrolet Silverado může mít vadné hlavové airbagy.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže.
Svolávací akce Rapex v 9. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
Alfa Romeo Tonale (2022)Vozidla mohla být vybavena 48voltovou baterií vyrobenou bez ochranného materiálu na rozhranní.
Citroen C3 (2022)Nedostatečné utažení šroubů by mohlo vést k uvolnění spojení mezi kolem a ramenem nápravy.
Mercedes-Benz C-Class (2020 – 2021)Nevhodná pěna použitá v předním nárazníku.
Opel Astra (2022)Může dojít k závadě předpínače předních bezpečnostních pásů.
Peugeot 208 (2021 – 2022)Kvůli poškození kabelového svazku může dojít k automatické aktivaci klimatizace.
Toyota Aygo (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.
Toyota Hilux (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.
Toyota Land Cruiser (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.
Toyota ProAce City (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.
Toyota RAV4 (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.
Toyota Yaris (2021 – 2022)Pól pomocného akumulátoru může být vadný.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)