Některé modely Volvo a Mercedes mohou mít závadu na řízení (týden 04/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Mercedes, Volvo – řízení
– Toyota EV – baterie
– Volkswagen – pneumatiky, pásy
– Smart – zadní náprava


Pět svolávacích akcí pro šest modelů čtyř značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 4. týdnu 2023.

Dvě svolávačky vyhlásila automobilka Volkswagen, po jedné akci mají značky Mercedes-Benz, Smart a Toyota – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Závadu na řízení může mít 187 Mercedesů GLE a GLS vyrobených v období 19. 7. 2021 – 3. 8. 2022. Nedostatečné upevnění šroubů může způsobit uvolnění spojky řízení. To by mělo vliv na schopnost řízení vozidla a hrozí nebezpečí nehody. Zhruba stejný rozsah má podobná svolávačka automobilky Volvo, o které jsme informovali před dvěma týdny.

Mnohem větší je nová akce Volvo, která v systému Rapex ještě není, ale informujeme o ní v nové sekci našeho mateřského webu car-recalls.eu, ve kterém nově evidujeme i svolávačky vyhlašované německých Úřadem pro motorová vozidla (KBA). Více než 100.000 aut různých modelových řad je svoláváno kvůli možnému selhání posilovače brzd.Necelé dvě stovky Volkswagenů ID.BUZZ mohou mít vadné pneumatiky a několik vozů Volkswagen ID.4 může mít problém s bezpečnostními pásy. Špatně přišroubovaná může být zadní náprava Smartu EQ ForTwo a Toyota ProAce City EV může mít chybný software v řídicí jednotce trakční baterie.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.
Svolávací akce 4. týdne 2023

Make, Model (years)Problem
Mercedes-Benz GLE (2021 – 2022)Nedostatečné upevnění šroubů může způsobit uvolnění spojky řízení.
Mercedes-Benz GLS (2021 – 2022)Nedostatečné upevnění šroubů může způsobit uvolnění spojky řízení.
Smart EQ ForTwo (2022)Šroub mezi zadní nápravou a karoserií se může uvolnit.
Toyota ProAce City EV (2022)Kvůli chybnému softwaru v řídicí jednotce trakční baterie může dojít k nesprávné detekci napětí článků.
Volkswagen ID.4 (2022)Šroubový spoj navíječe bezpečnostního pásu byl během výrobního procesu nesprávně dotažen.
Volkswagen ID.BUZZ (2022)V důsledku nesprávné výroby pneumatik může dojít k náhlému úbytku vzduchu.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)