122 tisíc dieselů od Toyoty je svoláváno kvůli riziku požáru EGR chladiče (týden 13/21)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Toyota Auris, Avensis, RAV4, Verso – požár
– Cadillac, Nissan – airbag
– Hyundai Santa Fe – palivová nádrž
– Mercedes Vito – pásy


Sedm svolávacích akcí pro 11 modelů sedmi značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 13. týdnu 2021. Po jedné akci mají značky Cadillac, Hyundai, Infiniti, Mercedes-Benz, Nissan, Toyota a Volkswagen.

Toyota svolává v Evropě více než 122 000 vozů s dieselovými motory. Akce se týká modelů Auris, Avensis, RAV4 a Verso vyrobených od dubna 2015 do května 2018. Podle Toyoty je na vině vnitřní netěsnost v chladiči recirkulace výfukových plynů (EGR). „Pokud k této závadě dojde, mohlo by se chladivo smíchat se sazemi,“ řekl mluvčí Toyota Deutschland GmbH na dotaz webu kfz-rueckrufe.de. V kombinaci s vysokými teplotami a doutnajícími usazeninami v EGR chladiči a v sacím potrubí by to mohlo vést k „lokálnímu tepelnému poškození v sacím systému“. Typickým projevem je rozsvícení kontrolky motoru a snížení výkonu.

Kvůli stejnému problému svolávala nedávno také automobilka BMW. Na konci roku 2020 bylo opakovaně hlášeno zvýšené riziko požáru u několika modelů BMW a Mini – psali jsme zde. Japonské naftové motory s kódem „WW“ totiž z Mnichova pocházejí, i když si je Toyota upravila pro použití ve svých modelech. Systém recirkulace výfukových plynů a jejich chlazení ale zůstal od BMW.Kvůli riziku požáru svolávala minulý týden také automobilka Hyundai. Velkou akci pro model Tucson, která se jenom v Česku týká 13 tisíc aut, doplňuje tento týden menší pro model Santa Fe. U aut vyrobených v listopadu 2020 může být mezera mezi palivovou nádrží a upevňovacím páskem příliš malá, což může v případě bočního nárazu způsobit poškození palivové nádrže a únik paliva.

Cadillac a Nissan svolávají několik modelů kvůli problémům s airbagy, Mercedes-Benz zase dodávku Vito kvůli možnému narušení funkce předpínačů bezpečnostních pásů. První svolávačku jsme zaznamenali také pro elektrický Volkswagen ID.3.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.


Další nové články:


Svolávací akce 13. týdne 2021

Make, Model (years)Problem
Cadillac Escalade (2007 – 2013)Pohonná látka použitá v nafukovacím modulu airbagu může projít degradací.
Hyundai Santa Fe (2020)Mezera mezi palivovou nádrží a upevňovacím páskem je příliš malá.
Infiniti Q70 (2010 – 2014)V důsledku konstrukční chyby může dojít k přetížení hnací hřídele.
Mercedes-Benz Vito (2020)Během životnosti vozidla může dojít k narušení funkce předpínačů bezpečnostních pásů.
Nissan e-NV200 (2019)Airbag se může během nafouknutí roztrhnout.
Nissan Juke (2019)Airbag se může během nafouknutí roztrhnout.
Toyota Auris (2015 – 2018)U chladiče recirkulace výfukových plynů (EGR) může dojít k úniku chladicí kapaliny.
Toyota Avensis (2015 – 2018)U chladiče recirkulace výfukových plynů (EGR) může dojít k úniku chladicí kapaliny.
Toyota RAV4 (2015 – 2018)U chladiče recirkulace výfukových plynů (EGR) může dojít k úniku chladicí kapaliny.
Toyota Verso (2015 – 2017)U chladiče recirkulace výfukových plynů (EGR) může dojít k úniku chladicí kapaliny.
Volkswagen ID.3 (2020)Ochranný uzemňovací vodič (PE vodič) na nabíječce se může oddělit.

-rb-


Kam dál?Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)