Přehled 2023: Svolávací akce automobilek


První přehled roku 2024 o počtu svolávaček za uplynulých 12 měsíců ukazuje, že do celoevropského systému Safety Gate (dříve Rapex) bylo v roce 2023 nahlášeno 283 svolávacích akcí 46 automobilek, které se dotkly 249 modelů.

Celkem byly v Evropě svolávány miliony aut různých věkových kategorií. Výjimkou nejsou svolávací akce i pro desetiletá a starší auta.

Více zdrojů, více informací

Svolávací akce sledujeme pravidelně už od roku 2017 a každoročně sestavujeme žebříček nejsvolávanějších značek a aut. Letos poprvé jsme do našich přehledů přidali svolávačky vyhlašované německým Spolkovým úřadem pro motorovou dopravu (KBA) a svolávací akce vyhlašované v USA. Najdete je u detailního přehledu každé automobilky. Odkazujeme přitom na naše weby car-recalls.eu a car-recalls.com v angličtině, ale použít lze překladač do češtiny přímo v prohlížeči.Do našich přehledů většinou nezahrnujeme svolávací akce, které se týkají velmi malého počtu vozů vyrobených v řádu několika dní. Safety Gate ve svých reportech počty potenciálně postižených vozů neuvádí, ale my je vždy ověřujeme z jiných zdrojů a pokud jsou dostupné, najdete je u detailu svolávačky.

Nejen svolávací akce

Kromě svolávacích akcí vyhlašují automobilky také tzv. servisní kampaně (Technical Service Bulletin – TSB), které se autoritám jako je Safety Gate hlásit nemusí a v našem přehledu nejsou. Provádějí se v tichosti pouze na vozech, které přijedou na servis do autorizované dílny. Jedná se o různá technická vylepšení či aktualizace, které předcházejí možnému vzniku rozsáhlejších škod. Podrobněji popisujeme rozdíl mezi svolávací akcí a servisní kampaní v tomto článku.

Které automobilky měly v roce 2023 nejvíc svolávacích akcí?

Stejně jako v minulém přehledu za rok 2022 najdeme na prvních dvou místech automobilky Mercedes-Benz (38 svolávaček) a Peugeot (27). Na třetí místo se z loňského osmého posunula automobilka BMW (21). První pětku doplňují značky Opel (21) a Citroën (20), které ze čtvrtého místa odsunuly mimo Top5 Toyotu (16) a Ford (16). Osmá příčka patří DS Automobiles (14) a první desítku uzavírají Volkswagen (11) a Land Rover (11). Pořadí na dalších místech najdete v pokračování tabulky pod odkazem níže.
Podíl značek v procentech

Pohled na graf ukazuje, že více než dvě třetiny svolávacích akcí vyhlásilo deset automobilek, které najdeme na prvních místech celkové tabulky. První Mercedes-Benz si připisuje 13,4%, devátý Volkswagen (pozn.: pouze Volkswagen bez dalších značek VW Group) a desátý Land Rover mají shodných 3,9%. Značky skupiny Stellantis v Top10 (Citroën, DS, Opel a Peugeot) mají souhrnný podíl 28,9%, tedy téměř třetinu všech vyhlášených svolávacích akcí.
svolavaci-akce-2024-podil-automobilek


Co bylo nejčastěji důvodem ke svolávacím akcím?

Výrobce je povinen vyhlásit svolávací akci vždy, když je používáním výrobku ohroženo zdraví, bezpečnost nebo životní prostředí. Safety Gate uvádí jako nejčastější riziko zranění (213), požár (71) a enviroment (15). My používáme při zařazování do naší databáze ještě podrobnější členění a podle našich záznamů souvisí nejčastěji závady s motorem (101), airbagy (82), brzdami (48), elektronikou a softwarem (48), podvozkem (34), řízením (31) a součástmi karoserie (25). Nejedná se o počet svolávacích akcí s tímto rizikem, protože při jedné svolávačce bývá postiženo více modelů.

Safety Gate zatím nemá speciální kategorii pro elektromobily. My jsme použili štítek EV/Hybrid v 74 případech.

Hlášení závad a země původu

Systém rychlé výstrahy Safety Gate umožňoval v roce 2023 výměnu informací mezi 31 zeměmi Evropské unie. Nejvíc svolávacích akcí bez ohledu na zemi původu vozu nahlásilo do systému Německo (162), následované Francií (82), Portugalskem (17) a Polskem (16). Pokud jde o země původu svolávaných vozů, nejvíce jich je opět z Německa (89), na dalších místech jsou Francie (56), USA (25), Velká Británie (24), Jižní Korea (15), Itálie (14), Španělsko (13), Japonsko (11) a Švédsko (7). Českou republiku jako zemi původu najdeme u pěti svolávaček.

Vývoj počtu svolávaček v průběhu let

Jak je patrné z grafu, po nárůstu počtu svolávacích akcí v letech 2017-2019 došlo v následujících dvou letech ke stabilizaci. Po propadu v roce 2022, kdy některé automobilky neohlásily ani jednu svolávačku, přestože jich v minulosti měly několik, se rok 2023 vrátil na úroveň roku 2018.

graf-svolavacky-2017-2023

Cui bono?

Účelem tohoto přehledu není podat vyčerpávající informaci o všech svolávacích akcích. Uvedeny jsou pouze ty, které byly nahlášeny do evropského výstražného systému Safety Gate, nebo které čerpáme z jiných zdrojů. Tento přehled by měl majitele starších aut z druhé ruky přimět ke kontaktu s autorizovaným servisem a dotazu, zda na konkrétní vůz nějaká svolávací či servisní akce byla vyhlášena. Každé čtvrté auto totiž zůstává po svolávačce neopravené. Jak na to radíme zde.

Tento přehled shrnuje rok 2023, mezitím budou přibývat další svolávačky. Podívejte se také na ty nejnovější. A nebo se přihlašte k odběru našeho newsletteru.

Zdroj: opendatasoft.comCo by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)