Citroen a Kia svolávají přes čtvrt milionu aut (týden 33/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Citroen – řídicí jednotka motoru
– Kia Niro, Sportage – přístrojová deska
– Kia – selhání motoru
– Citroen – e-Call


Jedna svolávací akce pro jeden model Suzuki byla vyhlášena přes Rapex ve 33. týdnu 2023. Dalších sedm akcí zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Přes KBA svolávají automobilky Citroen, Dodge, DS Automobiles, Fiat a Kia.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Citroen svolává 335.143 aut modelových řad Berlingo, C-Elysee, C3, C4, C4 Picasso, C5 Aircross, Jumper, Jumpy a Spacetourer vyrobených v letech 2019 až 2022. Důvodem svolávačky je chybná kalibrace diagnostiky čerpadla močoviny v řídicí jednotce motoru, která vede k tomu, že řidič není varován, když je katalyzátor SCR deaktivován. Tuto svolávací akci vyhlásil německý úřad KBA a najdete ji na našem webu car-recalls.eu v angličtině. Stejný problém má i 23.982 vozů DS Automobiles (DS3, DS4 a DS7) a 4.173 dodávek Fiat Scudo.

Další svolávačku vyhlásil Citroen přes KBA pro 87,953 Citroenů C4 kvůli možné závadě na systému e-Call.

Svolávací akce Kia

O svolávací akci Kia kvůli možnému selhání přístrojové desky jsme informovali už před týdnem a najdete ji v tabulce níže. Teprve nyní se ale ukázalo, o jak rozsáhlou akci se jedná. Kvůli nestabilitě napětí při startování vozidla se může stát, že se přístrojová deska nerozsvítí u 254.411 hybridů Kia Niro a Kia Sportage.

Další svolávačku Kia najdeme zatím také pouze v německé databázi KBA. U 118,580 vozů modelových řad Kia Cerato, Forte, Optima, Sorento a Sportage hrozí riziko zhasnutí motoru v důsledku jeho poruchy. Kromě toho by mohlo dojít k úniku oleje nebo paliva, a tím k ohrožení okolního provozu i k nebezpečí požáru.Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže, další svolávačky KBA na našem webu car-recalls.eu.

O čem jsme psali před týdnem?

O čem jsme psali před rokem?Svolávací akce Rapex ve 33. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
Kia Niro HEV (2022 – 2023)Z důvodu nestability napětí při startování vozidla se může stát, že se přístrojová deska nerozsvítí.
Kia Sportage (2022 – 2023)Z důvodu nestability napětí při startování vozidla se může stát, že se přístrojová deska nerozsvítí.
Suzuki Across (2022 – 2023)Při výrobě mohlo dojít k poškození měniče DC/DC.

Kam dál?

Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)