Opelu Astra se mohou za jízdy otevřít dveře, Citroenu C4 upadnout kolo (týden 34/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Opel Astra – zámek dveří
– Citroen C4 – náboje kol
– Land Rover Discovery – airbag
– Fiat, Mercedes – riziko požáru


Během prázdnin nepřibývaly svolávací akce obvyklým tempem a proto přinášíme souhrnný přehled za uplynulý měsíc. V srpnu 2022 bylo vyhlášeno přes Rapex sedm svolávacích akcí pro osm modelů šesti značek.

Dvě svolávačky vyhlásil Mercedes-Benz, po jedné akci mají značky Citroën, Fiat, Land Rover, Mitsubishi a Opel – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Opely Astra vyrobené od 12. do 27. ledna 2022 mohou mít závadu na zajištění všech čtyřech dveří v zavřené poloze. Svoláváno je 249 aut, u kterých by se mohly dveře za jízdy otevřít.

U Citroenu C4 může dojít k oddělení náboje zadního kola a následné ztrátě kola. V tomto případě francouzská automobilka hledá 19 aut vyrobených 17. listopadu 2021. V dubnu byl Citroen C4 svoláván kvůli riziku vypadnutí zadní pružiny. Tehdy se akce týkala 8.770 aut.U Land Roveru Discovery Sport může vést aktivace bočního airbagu řidiče k prasknutí nafukovacího vaku. Průnik kovových úlomků materiálem polštáře může zranit cestující. Závada se může vyskytnout u aut vyrobených od července 2014 do října 2016.

Téměř osm tisíc Mercedesů EQE a EQS vyrobených od února 2021 do března 2022 může mít vadný závit vlečného oka v předním a zadním nárazníku. Šroub tažného oka se může během tažení uvolnit. Mercedes také svolává pět exemplářů modelu EQC, u který vysokonapěťová baterie nemusí splňovat specifikace. S vysokonapěťovým kabelem mohou mít problém i Fiaty Scudo vyrobené v období 28. 3. 2022 – 29. 4. 2022.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 31. – 34. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
Citroen C4 (2021)Může dojít k oddělení náboje zadního kola a následné ztrátě kola.
Fiat Scudo (2022)Vysokonapěťový kabel, který se připojuje k baterii vozidla, může být vadný.
Land Rover Discovery Sport (2014 – 2016)Aktivace bočního airbagu řidiče může vést k prasknutí nafukovacího vaku.
Mercedes-Benz EQC (2021)Vysokonapěťová baterie nemusí splňovat specifikace.
Mercedes-Benz EQE (2021 – 2022)Závit vlečného oka v předním a zadním nárazníku nemusí odpovídat specifikacím.
Mercedes-Benz EQS (2021 – 2022)Závit vlečného oka v předním a zadním nárazníku nemusí odpovídat specifikacím.
Mitsubishi Fuso Canter (2020 – 2021)Kvůli výrobní vadě může dojít k prasknutí předního nebo zadního oka listových pružin.
Opel Astra (2022)Na všech čtyřech bočních dveřích jsou namontovány vadné zarážky klik dveří.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)