Hyundai a Kia budou majitelům měnit motory kvůli riziku požáru


Koncem ledna příštího roku zahajuje Skupina Hyundai Motor Group ve Spojených státech dvě velké svolávací akce.

Jedna se týká téměř 129 000 modelů Veloster, Santa Fe a Sonata Hybrid vyrobených v různých obdobích v letech 2011 až 2016. Další je pro zhruba 295 000 modelů Kia, zahrnující modely Sorento (modelový rok 2012–2015), Optima Hybrid (2011–2013), Soul (2014 a 2015) a Sportage (2012).

Kvůli předčasnému opotřebení ojničních ložisek existuje riziko poškození několika benzínových motoru, jak uvádí americký Úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). V krajním případě, pokud poškozená ojnice prorazí blok motoru a způsobí únik motorového oleje na okolní horké součásti, může dojít i k požáru vozidla.Autorizovaní prodejci Hyundai a Kia zkontrolují únik paliva nebo motorového oleje. Pokud zjistí poškození ložisek, dojde na výměnu celého motoru. Aktualizován bude i software, který bude nově zahrnovat detekční systém snímače klepání (KSDS). Ten bude nepřetržitě sledovat vibrace motoru, zda nevykazují neobvyklé hodnoty, které by mohly naznačovat poškození ojničních ložisek.

Svolávací akci předcházelo dlouhodobé vyšetřování ze strany NHTSA, které začalo již v červnu 2018, protože bylo zaznamenáno několik požárů vozidel nesouvisejících s nehodou. Úřad pro vyšetřování defektů (Office of Defects Investigation) si vyžádal více informací a právě tak se zjistilo, co je příčinou problémů. Přestože NHTSA prezentovala Skupině Hyundai Motor Group svá zjištění už v červenci 2020, automobilce trvalo až do konce listopadu, než tyto nálezy odsouhlasila a uznala.

A co Evropa?

Mluvčí tiskových odborů německého zastoupení značek Hyundai a Kia uvedli, že v současné době nejsou k dispozici žádné informace o tom, že by se svolávací akce týkala ekvivalentních modelů prodávaných v Evropě. Ani německý Úřad pro motorová vozidla (KBA) zatím neeviduje žádnou srovnatelnou svolávací akci.

Posledním důvodem k velké svolávačce obou značek bylo letos v červenci možné pronikání vlhkosti do modulu ABS/ESP o kterém jsme psali v článku Hyundai a Kia svolávají 835 tisíc starších aut kvůli riziku požáru


-rb-

Zdroj: kfz-rueckrufe.de


Kam dál?Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)