Těchto 38 modelů 14 značek mělo nejvíc svolávacích akcí v roce 2022


Stejně jako v předchozích letech, i na začátku roku 2023 jsme vydali velký přehled všech svolávacích akcí automobilek, které byly v roce 2022 nahlášeny do výstražného systému EU Rapex. Jedná se opět o nebezpečné závady ohrožující zdraví, bezpečnost, nebo životní prostředí.

Nejsvolávanější značkou byl i v roce 2022 Mercedes-Benz, jehož modely převažují i v tomto přehledu. Z 38 aut se třemi a více svolávačkami jich je 14 s třícípou hvězdou.

Nejvíce svolávanými modely v roce 2022 byly Mercedesy třídy C a třídy S. U obou se jednalo o 7 případů. Pětkrát byly volány do servisu Peugeoty 208, Expert a Traveller, stejně jako DS7 Crossback. Čtyři svolávačky mělo opět několik Mercedesů, ale také Volkswageny Polo, Citroëny Jumpy a Spacetourer, Ford Ranger, BMW i4, nebo Kia Sorento. Pro další z vybraných nejsvolávanějších modelů značek Land Rover, Mazda, Audi a Seat v tabulce níže byly vyhlášeny tři akce.V tabulce najdete automobilky v pořadí podle počtu svolávacích akcí v roce 2022 od nejvyššího po nejnižší. Číslo v závorce u jednotlivých modelů je počet svolávaček v roce 2022. U každého modelu vede odkaz na všechny jeho svolávačky, další odkaz je na všechny další modely značky. Pro porovnání jsou uvedeny i odkazy na svolávací akce jednotlivých automobilek v letech 2020 a 2021. Pokud vás zajímají i automobilky, které nejsou v tabulce uvedeny, můžet si vybrat v přehledu svolávaček podle značky a modelu.Jedná se pouze o svolávací akce, které byly nahlášeny do výstražného systému EU Rapex, ať už dozorovými orgány jednotlivých členských zemí EU, nebo samotnými výrobci. Kromě povinných svolávaček provádějí autorizované servisy také tzv. servisní kampaně, které nikam nehlásí. Přečtěte si více v našem článku Jaký je rozdíl mezi svolávací akcí a servisní kampaní? a zeptejte se v nejbližším autorizovaném servisu, jak je na tom vaše auto. Tady máte návod.Mohlo by vás také zajímat:Nejvíce svolávané modely v roce 2022Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)