Oficiální svolávačka VW, Škoda a Seat pro některé škubající motory 1.5 TSI


Na škubání při rozjezdu si stěžují majitele modelů VW, Seat, Škoda a Audi vybavených zážehovým motorem 1.5 TSI v kombinaci s manuální převodovkou. Nově vyhlášená svolávací akce se však dotkne jenom některých z nich.

Na konci srpna jsme informovali o existenci interního servisního věstníku, podle kterého autorizované servisy Škoda provádějí již od konce března 2018 úpravu softwaru řídící jednotky motorů 1.5 TSI, která má cukání odstranit – přečtěte si zde.Problém je, že na tento upgrade softwaru nejsou majitelé automobilkou zváni dopisem. Nejedná se o svolávací, ale servisní akci. Provádí se pouze v rámci pravidelných servisních prohlídek, na které ale nemusí do autorizovaného servisu jezdit každý. Kdo vozí své auto kvůli údržbě do nezávislé dílny, pravděpodobně se o akci nedozví.Svolávačka 24EV jenom pro novější motory

U starších motorů se na tomto přístupu automobilky nic nezmění ani po vyhlášení nové svolávací akce. Ta se totiž týká pouze v květnu a červnu 2019 vyrobených motorů 1.5 TSI EA211evo s výkonem 110 kW a s alternátorem 180A. U těch se může stát, že kvůli nedostatku točivého momentu při rozjezdu nejen cukají, ale mohou navíc i „chcípnout“. A to už by mohlo ohrozit bezpečnost provozu. Majitelé těmito motory vybavených aut by tedy měli být automobilkou obesláni zvacím dopisem.


Kódy svolávací akce a modely

Kód a modely Audi zatím nebyly zveřejněny.


Podle informací serveru kfz-rueckrufe.de se akce dotkne celosvětově 17.000 vozů Škoda, zatímco VW a Seat svolají po 8.000 vozidel. V Německu musí zpátky do dílny asi 12 500 vozů, z nichž téměř polovina jsou Škodovky.


Majitelé aut se staršími motory 1.5 TSI by se měli informovat v autorizovaném servisu a software by jim měl být aktualizován bez ohledu na to, kam do té doby s autem na servis jezdili – více o (ne)povinnosti jezdit do značkového servisu v článku Vybrat si autorizovaný, nebo nezávislý servis?

-rb-


Co by měl udělat majitel?


Kam dál?

Ilustrační foto Auto.czTip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)