Ve druhém měsíci roku 2017 bylo podle databáze Rapex svoláváno 37 modelů 13 značek. Nejvíc závad se týkalo tradičně airbagů, ale největší svolávací akci vyhlásilo BMW a nejvíc závad v rámci jedné svolávačky opravují Peugeot a Toyota.
Praskající kříž kardanu je velký problém a jeho kontrole se nevyhne téměř žádné BMW modelového roku 2010 a 2011 se zadním pohonem. Tato velká svolávací akce se týká řady 1, 3, 5, 6, 7, X1 a Z4.
Smutným rekordmanem a obětí francouzské péče na výrobní lince je v únoru Toyota ProAce modelového roku 2016. Během jedné svolávací akce je na ní odstraňováno hned sedm závad! Valná většina z nich souvisí s neutažením toho či onoho. Nachlup stejné problémy mají i příbuzné modely Peugeot Traveller a Expert. Ve stejné továrně se s nimi vyrábí i Citroen Jumpy a je zřejmě jen otázkou času, kdy se v hlášení Rapexu objeví také.
Neutažené šrouby bývají obvykle charakteristickým rysem francouzské ležérnosti při montáži vozů, ale ani Mercedesům se podobné výstřelky nevyhýbají. Přední i zadní nápravy modelů M, GLE a R ze zimy 2014 – 2015 jsou toho důkazem. Šrouby na sedačkách správně neutahovali v letech 2013 – 2016 ani u Jeepu Cherokee. Automobilka se bojí, že by se mohla sedačka při nehodě utrhnout a raději svolává majitele na jejich dotažení.
» Přečtěte si také: Jsou tu všechny svolávací akce?
Renault Master z let 2010 až 2015 je v únoru 2017 svoláván kvůli praskajícím pantům. Špatně utažené brzdové hadičky u Mercedesů z léta 2016 můžeme rovněž připsat francouzské továrně MCA, kde je Citan, jehož se problém týká, společně s příbuzným Renaultem Kangoo montován.
Automobilka Rolls Royce patří od roku 2003 pod křídla značky BMW a tak se není co divit, že používá některé stejné součástky jako její „lacinější“ příbuzní. Kvůli nefunkčním postranním, hlavovým a kolenním airbagům na straně spolujezdce byly bavoráky svolávány už v lednu a RR Dawn z roku 2016 je následuje o měsíc později.
Také Dacia se po měsíci vrací a ani v únoru na seznamu svolávacích akcí nechybí. Tentokrát modely Logan a Sandero z podzimu 2016 volá do servisů problém s pružinou pravého předního brzdového třmenu. Kvůli stejnému problému je svoláván i Renault Clio. Dacii navíc u Dokkeru nefunguje správně zámek posuvných dveří, což je předmětem další únorové svolávačky.
Směšovací poměr aktivační složky v iniciátorech airbagu je stále na pořadu dne. A zřejmě stále bude, dokud se bude jako hnací náplň používat nestabilní dusičnan amonný. Kvůli airbagům v únoru 2017 svolává Toyota, Opel, Porsche, Maserati a již zmiňovaný Rolls Royce. Za možnou samovolnou aktivaci airbagu řidiče u Fiatu Tipo z let 2015 a 2016 nemůže sám iniciátor, ale zkrat, který může vzniknout při otěru kabelového svazku o svorku na volantu.
U Fordu Mondeo ze stejného období sice proběhne aktivace jak má, ale předpínací kabel bezpečnostních pásů se může při nehodě utrhnout. Naopak elektronika zlobí u modelu Ford Ranger z let 2011 a 2012, kterému se mohou bez varování zablokovat kola. Může za to snímač rychlosti na výstupu automatické převodovky, která ve zmatenosti náhle podřadí.
Z tabulky vyplývá, že po jedné svolávačce měli v únoru 2017 BMW, Fiat, Jeep, Maserati, Opel, Peugeot Porsche a Rolls-Royce, dvakrát svolávala Dacia, Ford, Mercedes-Benz, Renault a Toyota.
Podle počtu dotčených modelů je v čele pořadí BMW a Opel se sedmi, druhý Mercedes svolával čtyři modely, tři Dacia, Porsche a Toyota a dvou modelů se dotkly svolávačky Peugeotu a Renaultu. Ostatní značky zaznamenaly závady jenom u jednoho ze svých modelu.
-rb-
» Přečtěte si také: 25% aut zůstane po svolávací akci neopraveno
Svolávací akce a závady – únor 2017





Aktuálně 5193 svolávaček