Dvě svolávačky pro Toyotu Aygo X; druhá svolávačka pro elektrické bZ4X (týden 43/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Toyota Aygo X – brzdový pedál, airbag
– DS7 Crossback – riziko požáru
– Mercedes – čelní sklo
– Volkswagen – airbag


Sedm svolávacích akcí pro 11 modelů pěti značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 43. týdnu 2022.

Dvě svolávačky vyhlásil Mercedes-Benz a Toyota, po jedné akci mají značky DS, Land Rover a Volkswagen – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Do téměř tisícovky malých crossoverů Toyota Aygo X vyrobených od konce února do začátku dubna 2022 byl namontovaný nesprávný brzdový pedál, který může být při řazení omylem sešlápnut, protože vzdálenost mezi spojkovým a brzdovým pedálem je příliš malá. Společná svolávačka pro Aygo X a elektromobil bZ4X se týká přední části záclonových airbagů. Vadné upínací popruhy mohou být u 3.869 vozů. Pro bZ4X jde již o druhou svolávací akci. V červenci 2022 bylo svoláváno 2.700 aut kvůli šroubům nábojů kol.Mercedes-Benz svolává 795 vozů třídy SL modelového roku 2022 kvůli panelu střešního rámu nad čelním sklem, jehož nedostatečné připevnění by za jízdy vedlo k odělelní od vozidla. 28 Mercedsů C-Class z druhé poloviny roku 2021 může mít vadné čelní sklo.

Téměř 3,5 tisíce Range Roverů má nesprávně namontované přední nárazové senzory. U aut vyrobenách od září 2020 do března 2022 to může způsobit nesprávnou funkci zádržného systému bezpečnostních pásů a vést k vážným zraněním cestujících.

Volkswagen rozšiřuje svolávací akci pro starší modely vybavené airbagy Takata. Do servisů by mělo zamířit 438.728 majitelů vozů modelových řad Fox, Polo, Passat a Crafter z let 2007 až 2009.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 43. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
DS7 Crossback (2019)Výrobní vada může vést k selhání vysokonapěťové baterie, což zvyšuje riziko požáru.
Land Rover Range Rover (2020 – 2022)Je možné, že přední nárazové senzory nejsou správně namontovány.
Mercedes-Benz C-Class (2021)Nesprávně spojené vrstvy čelního skla by mohly v případě nehody vést k jeho odloupnutí.
Mercedes-Benz SL (2021 – 2022)Panel střešního rámu nad čelním sklem může být nedostatečně připevněn.
Toyota Aygo X (2022)Byl namontován nesprávný brzdový pedál, takže vzdálenost mezi spojkovým a brzdovým pedálem je příliš malá.
Toyota Aygo X (2022)Vadné upínací popruhy mohou ovlivnit správné rozvinutí přední části záclonových airbagů.
Toyota bZ4X (2021 – 2022)Vadné upínací popruhy mohou ovlivnit správné rozvinutí přední části záclonových airbagů.
Volkswagen Crafter (2005 – 2009)Takata airbag. Prasknutí generátoru plynu a vniknutí kovových částí do interiéru vozidla.
Volkswagen Fox (2007 – 2009)Takata airbag. Prasknutí generátoru plynu a vniknutí kovových částí do interiéru vozidla.
Volkswagen Passat (2007 – 2009)Takata airbag. Prasknutí generátoru plynu a vniknutí kovových částí do interiéru vozidla.
Volkswagen Polo (2007 – 2009)Takata airbag. Prasknutí generátoru plynu a vniknutí kovových částí do interiéru vozidla.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)