Škoda Auto a BMW svolávají hybridy kvůli riziku požáru (týden 17/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Škoda Octavia, Superb iV – riziko požáru
– BMW X5 PHEV – riziko požáru
– Lexus NX – chybějící sváry
– Honda Accord, Civic – hnací hřídel


Čtyři svolávací akce pro pět modelů čtyř značek byly vyhlášeny přes Rapex v 17. týdnu 2022.

Po jedné akci mají značky BMW, Honda Lexus a Škoda – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Svolávací akce automobilky BMW kvůli problémům s vysokonapěťovou baterií v plug-in hybridních vozidlech (PHEV) odstartovala již v srpnu 2020. V říjnu téhož roku byla rozšířena o dalších 26 tisíc plug-in hybridů. Majitelé hybridních BMW PHEV byli tehdy nabádáni, aby v ovládacím menu nastavili úroveň nabití baterie na maximálně 30 procent. „Žádáme vás, abyste vozidlo nenabíjeli kabelem z externího zdroje, dokud nebude k dispozici servisní opatření,“ psala automobilka majitelům. V Rapexu byla tento týden zveřejněna další aktualizace s interním kódem svolávací akce 0061570600, která se týká pěti tisíc BMW X5 PHEV vyrobených od ledna 2020 do února 2021.O velké svolávací akci koncernu VW jsme psali na začátku dubna v článku VW Group svolává hybridní vozidla: Nebezpečí úrazu elektrickým proudem a požáru se týká i Škodovek. Kvůli vadné pojistce baterie je celosvětově svoláváno přibližně 118.000 hybridů. Závada se může vyskytnout u 42.571 vozů několika modelových řad VW. Svolávací akce týká i zhruba 22.000 vozů Octavia iV, Octavia RS iV a Superb iV. A právě škodovky přibyly tento týden do databáze Rapex – viz tabulka níže.

Svolávací akce Hondy pro modely Accord a Civic kvůli možnému prasknutí hnací hřídele se týká pouze individuálně dovezených aut z USA, kde jich je svoláváno přes půl milionu. U některých Lexusů NX modelového roku 2021 a 2022 byly při svařování panelů karoserie v oblasti předních tlumičů vynechány některé bodové svary.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 17. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
BMW X5 PHEV (2020 – 2021)Nečistoty při výrobě baterií by mohly způsobit zkrat uvnitř baterie, když je akumulátor plně nabitý.
Honda Accord (2005 – 2014)Hnací hřídele namontované v dotčených vozidlech byly ošetřeny mazivem, které urychluje opotřebení ochranné vrstvy.
Honda Civic (2005 – 2014)Hnací hřídele namontované v dotčených vozidlech byly ošetřeny mazivem, které urychluje opotřebení ochranné vrstvy.
Lexus NX (2021 – 2022)Při svařování panelů karoserie v oblasti předních tlumičů byly vynechány některé bodové svary.
Škoda Octavia iV (2019 – 2022)Vadná pojistka může způsobit přepětí v interiéru vozidla. To může způsobit požár a vést k nehodě.
Škoda Superb iV (2019 – 2022)Vadná pojistka může způsobit přepětí v interiéru vozidla. To může způsobit požár a vést k nehodě.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)