Elektrický Nissan Ariya se může sám vypnout; problémy má i Hyundai Kona Electric (týden 44/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Nissan Ariya – zkrat
– Hyundai Kona Electric – ztráta výkonu
– Fiat Panda – boční airbagy


Přehled svolávacích akcí z 44. týdne 2023

Osm svolávacích akcí pro osm modelů osmi značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 44. týdnu 2023. Další čtyři akce zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Po jedné akci mají tento týden v Rapexu značky Fiat, Ford, Hyundai, Maserati, Mercedes-Benz, Nissan, Rolls-Royce a Seat.

Přes KBA svolávají automobilky Fiat, Honda, Nissan, Opel, a Tesla.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Zkrat v motoru

Vodivé třísky z kluzného prstence motorů mohou způsobit zkrat v motoru u téměř 12 tisíc elektrických Nissanů Ariya vyrobených od března 2022 do dubna 2023. V důsledku toho se sníží točivý moment motoru, aby se ochránily vnitřní součásti řídicí jednotky, což povede ke ztrátě pohonu a potenciálně k zobrazení zprávy „EV System Off“ na přístrojové desce. Problémy mají i Hyundaie Kona Electric, u kterých může vniknout chladící kapalina do elektrických systémů, což by vedlo k náhlé ztrátě výkonu. Svolávány jsou vozy vyrobené v období 17. 6. 2020 – 7. 12. 2020.

Airbagy Fiatu Panda

Elektrické připojení snímače bočního nárazu nemusí být správně nainstalováno u více než 28 tisíc Fiatů Panda z roku 2023. Boční airbagy se nemusí v případě bočního nárazu aktivovat, což zvyšuje riziko zranění. Kvůli elektroinstalaci jsou svolávány i Mercedesy SL a Fordy F-150.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže, další svolávačky KBA na našem webu car-recalls.eu.

O čem jsme psali v minulých týdnech?

O čem jsme psali před rokem?Svolávací akce Rapex v 44. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
Fiat Panda (2023)Elektrické připojení snímače bočního nárazu (pravého a levého) nemusí být správně nainstalováno.
Ford F-150 (2022 – 2023)Kabeláž zadní nápravy se může dotýkat skříně zadní nápravy a časem o ni drhnout.
Hyundai Kona Electric (2020)Vniknutí chladicí kapaliny do elektrických systémů.
Maserati MC20 (2022 – 2023)Dva zpevňující kolíky v rámu čelního skla mohou být špatně utěsněny nebo chybět.
Mercedes-Benz SL (2021 – 2023)Kvůli nesprávné instalaci by se mohl 12V kabelový svazek startéru/generátoru dostat do kontaktu s hnacím hřídelem.
Nissan Ariya (2022 – 2023)Vodivá vlákna z kluzného prstence motorů mohou způsobit zkrat mezi oběma prstenci.
Rolls-Royce Ghost (2019 – 2022)Přístrojový štít je vyroben z jedné vrstvy tvrzeného skla, které se může při bočním nárazu rozbít.
Seat Leon (2023)Nesprávné tepelné zpracování držáků motoru může způsobit jejich prasknutí.

Kam dál?
Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)