Škoda znovu svolává Scalu a Kamiq kvůli eCall systému


Automobilka Škoda Auto vyhlásila další svolávací akci pro modely Scala a Kamiq, u kterých může kvůli softwarové chybě selhat systém eCall.

Závada se může vyskytnout u modelů Scala a Kamiq vyrobených od března 2019 do února 2020. V případě nehody nebude systém eCall schopen kontaktovat operátory záchranného systému. Porucha se projevuje žlutě blikající LED diodou na tlačítku eCall. Svolávací akce s interním kódem 91Y8 se týká celosvětově 26 048 vozidel.

V autorizovaném servisu bude aktualizován software řídicí jednotky OCU (Online Connectivity Unit). Oprava by neměla trvat déle než hodinu.

Kvůli závadě na systému eCall svolávala Škodovka oba modely už loni v prosinci. Tehdy se jednalo o akci s kódem 91W7 pro asi 1.500 modelů Kamiq a Scala vyrobených v srpnu a září 2019 – psali jsme zde.

Na konci března 2020 byly stejné modely svolávány kvůli vadným švům na potazích sedadel – viz náš přehled značky Škoda.

Co je systém eCall

Systém eCall se v případě závažné nehody s aktivovací airbagů propojí s operátory linky 112. Vozidlo odešle soubor dat a systém umožní i hlasovou komunikaci. Dispečer vyšle na místo jednotlivé složky záchranného systému a informaci o nehodě dostanou i pracovníci centra pro řízení dopravy. Nově prodávaná vozidla jsou systémem eCall povinně vybavována od 1. dubna 2018. Více zde

-rb-


Kam dál?Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)