Stellantis svolává 50.000 dodávek čtyř značek kvůli problémům s řízením (týden 5/24)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Citroen, Fiat, Opel a Peugeot – posilovač řízení
– Hyundai – selhání motoru
– Lexus – palivové čerpadlo


Přehled svolávacích akcí z 5. týdne 2024

Osm svolávacích akcí pro 13 modelů sedmi značek bylo vyhlášeno přes Safety Gate v 5. týdnu 2024. Šest akci pro devět modelů zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Dvě svolávačky vyhlásila přes evropský systém Safety Gate automobilka Volkswagen, po jedné akci mají značky Fiat, Ford, Hyundai, Lexus, Opel a Porsche.

Přes KBA svolávají automobilky Ford, Opel, Porsche a Renault.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Problémy s řízením u dodávek Stellantis

Svolávací akce se týkají zhruba 50.000 dodávek Citroën Jumper, Fiat Ducato, Opel Movano a Peugeot Boxer vyrobených v roce 2023. Vadné vysokotlaké vedení hydraulického posilovače řízení může vést až k selhání posilovače. Jak píšeme v tomto článku, v autorizovaném servisu budou zkontrolována čísla dílů instalovaného vysokotlakého vedení a pokud je na nich bílým písmem uveden kód T201 nebo T316, budou díly vyměněny. Pokud se unikající brzdová kapalina dostane do kontaktu s horkými částmi, nelze vyloučit ani požár vozidla.

Rozšířená svolávačka Hyundai

Hyundai svolával v září 2023 téměř dvacet tisíc aut modelových řad Kona a i40 kvůli možnému přerušení dodávky oleje do motoru a jeho náhlému poškození. Kromě toho může u těchto vozů dojít i k selhání posilovače brzd. V nové svolávačce je kvůli stejnému problému voláno do servisů 98.225 vozů Tucson a i30 vyrobených v letech 2018 až 2020. V minulém týdnu jsme měli tuto svolávačku v seznamu KBA, tento týden se objevuje i v Safety Gate.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Safety Gate z tohoto týdne najdete v tabulce níže, další svolávačky KBA v naší nové sekci Svolávačky KBA.

Svolávačky KBA v tomto týdnu

O čem jsme psali v minulých týdnech?

O čem jsme psali před rokem?Svolávací akce Rapex v 5. týdnu 2024

Make, Model (years)Problem
Fiat Ducato (2023)Z vysokotlakého potrubí může unikat hydraulický olej.
Ford Ranger (2022 – 2023)Matice spojující vysokotlaké potrubí mezi palivovým čerpadlem a vstřikovacími tryskami nejsou správně utaženy.
Hyundai i30 (2018 – 2020)Může dojít k přerušení dodávky oleje do motoru a jeho náhlému poškození.
Hyundai Tucson (2018 – 2020)Může dojít k přerušení dodávky oleje do motoru a jeho náhlému poškození.
Lexus NX300 (2018 – 2022)Nedostatečné zalisování některých součástí vysokotlakého palivového čerpadla.
Lexus RX300 (2018 – 2022)Nedostatečné zalisování některých součástí vysokotlakého palivového čerpadla.
Opel Movano (2023)Z vysokotlakého potrubí může unikat hydraulický olej.
Porsche Cayman (2023)Řídicí jednotka zadní elektroniky byla naprogramována s nesprávnými hodnotami.
Porsche Boxster (2023)Řídicí jednotka zadní elektroniky byla naprogramována s nesprávnými hodnotami.
Volkswagen Arteon (2019 – 2023)Unikající brzdová kapalina by se mohla vznítit, pokud by se dostala do kontaktu s horkými součástmi.
Volkswagen Golf (2019 – 2023)Unikající brzdová kapalina by se mohla vznítit, pokud by se dostala do kontaktu s horkými součástmi.
Volkswagen Passat (2019 – 2023)Unikající brzdová kapalina by se mohla vznítit, pokud by se dostala do kontaktu s horkými součástmi.
Volkswagen Touareg (2023)Levý přední boční airbag mohl být při výrobě nesprávně namontován.

Kam dál?

Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2024
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2024. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)