Dvě svolávací akce VW Group kvůli riziku požáru; Mercedesy Sprinter mohou samy ujet (týden 14/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Audi, Škoda – kryt motoru, požár
– Volkswagen eHybrid – požár
– Mercedes Sprinter – parkovací brzda
– Porsche – zadní pneumatiky


Šest svolávacích akcí pro 15 modelů šesti značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 14. týdnu 2022.

Dvě svolávačky vyhlásila automobilka Mercedes-Benz, po jedné akci mají značky Audi, Ford, Porsche, Škoda a Volkswagen – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

V rychlém výstražném systému EU Rapex byly tento týden zveřejněny dvě svolávací akce, o kterých jsme již dříve informovali. Týkají se koncernových značek Audi, Škoda a Volkswagen. V obou případech se jedná o riziko požáru, příčiny jsou však pokaždé jiné. Psali jsme o nich v následujících článcích:Kromě toho svolává automobilka Porsche přes 5,5 tisíce SUV Cayenne a Taycan, kvůli možnému předčasnému opotřebení zadních pneumatik. Jedná se o stejnou akci, kterou nedávno vyhlásila automobilka Audi, a o které jsme psali v článku Opakovaná svolávačka Audi pro více než 100 000 aut. Audi také nedávno svolávalo 150 tisíc vozů A6 a A7 kvůli vadnému palivoměru.Mercedes svolává téměř 100.000 dodávek Sprinter vyrobených od května 2018 do listopadu 2020. Závada na parkovací západce převodovky může způsobit nechtěný pohyb vozidla, pokud není aktivována manuální parkovací brzda. Nedávno bylo svoláváno přes 300.000 Sprinterů kvůli závadě na brzdovývh světlech.

Druhá svolávačka Mercedesu v tomto týdnu je pro elektrický model EQS. Asi stovka vozů z druhé poloviny loňského roku může mít špatně přišroubovaný uzemňovací spoj a kabel přídavného topení, což může způsobit přehřátí kabelu a požár.

U více než 3/4 milionu Fordů Explorer z let 2012 až 2017 může dojít k prasknutí vodící tyče zadního zavěšení.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 14. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
Audi Q3 (2020 – 2022)Konstrukční kryty motoru instalované na dotčených vozidlech se mohou uvolnit.
Audi TT (2020 – 2022)Konstrukční kryty motoru instalované na dotčených vozidlech se mohou uvolnit.
Ford Explorer (2012 – 2017)Může dojít k prasknutí vodící tyče zadního zavěšení.
Mercedes-Benz EQS (2021)Nesprávně přišroubovaný uzemňovací spoj a kabel přídavného topení může vést k přehřátí kabelu.
Mercedes-Benz Sprinter (2018 – 2020)Závada na parkovací západce převodovky může způsobit nechtěný pohyb vozidla, pokud není aktivována manuální parkovací brzda.
Porsche Cayenne (2020)Změna hodnot sbíhavosti a/nebo odklonu zadní nápravy vede ke zvýšenému a nerovnoměrnému opotřebení zadních pneumatik.
Porsche Taycan (2020)Změna hodnot sbíhavosti a/nebo odklonu zadní nápravy vede ke zvýšenému a nerovnoměrnému opotřebení zadních pneumatik.
Škoda Kodiaq (2020 – 2022)Konstrukční kryty motoru instalované na dotčených vozidlech se mohou uvolnit.
Škoda Octavia (2020 – 2022)Konstrukční kryty motoru instalované na dotčených vozidlech se mohou uvolnit.
Škoda Superb (2020 – 2022)Konstrukční kryty motoru instalované na dotčených vozidlech se mohou uvolnit.
Volkswagen Arteon eHybrid (2019 – 2022)Vypálená pojistka může přerušit tok elektrického proudu, což by vedlo k poklesu napětí uvnitř vozidla a zvyšuje riziko požáru.
Volkswagen Golf eHybrid (2019 – 2022)Vypálená pojistka může přerušit tok elektrického proudu, což by vedlo k poklesu napětí uvnitř vozidla a zvyšuje riziko požáru.
Volkswagen Passat GTE (2019 – 2022)Vypálená pojistka může přerušit tok elektrického proudu, což by vedlo k poklesu napětí uvnitř vozidla a zvyšuje riziko požáru.
Volkswagen Tiguan eHybrid (2019 – 2022)Vypálená pojistka může přerušit tok elektrického proudu, což by vedlo k poklesu napětí uvnitř vozidla a zvyšuje riziko požáru.
Volkswagen T7 eHybrid (2021 – 2022)Vypálená pojistka může přerušit tok elektrického proudu, což by vedlo k poklesu napětí uvnitř vozidla a zvyšuje riziko požáru.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)