Dacie a Renaulty na LPG mohou mít špatně svařenou nádrž; hrozí únik plynu a požár (týden 45/23)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Dacia a Renault – nádrž LPG
– Cupra – držáky motoru
– Tesla – bezpečnostní pásy


Přehled svolávacích akcí z 45. týdne 2023

Pět svolávacích akcí pro 10 modelů pěti značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 45. týdnu 2023. Další dvě akce zveřejnil německý Úřad pro motorová vozidla (KBA).

Po jedné akci mají tento týden v Rapexu značky Cupra, Dacia, Renault, Tesla a Toyota.

Přes KBA svolávají automobilky Citroën a Dodge.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Nádrž LPG u Dacie a Renaultu

Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující a vzniku nebezpečí požáru u některých Dacií Duster, Logan a Sandero vyrobených od února do července 2023. Stejný problém se může objevit i u Renaultů Captur a Clio na LPG, které sjely z montážní linky od února do června 2023.

Držák motoru Cupra

Nesprávné tepelné zpracování držáků motoru může mít 258 vozů Cupra Formentor a Cupra Leon s datem výroby 26. 7. 2023 – 7. 8. 2023. Jejich prasknutí by ovlivnilo stabilitu jízdy a zvýšilo riziko nehody.

Podrobnosti ke svolávacím akcím Rapex z tohoto týdne najdete v tabulce níže, další svolávačky KBA na našem webu car-recalls.eu.

O čem jsme psali v minulých týdnech?

O čem jsme psali před rokem?Svolávací akce Rapex v 45. týdnu 2023

Make, Model (years)Problem
Cupra Formentor (2023)Nesprávné tepelné zpracování držáků motoru může způsobit jejich prasknutí.
Cupra Leon (2023)Nesprávné tepelné zpracování držáků motoru může způsobit jejich prasknutí.
Dacia Duster LPG (2023)Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující.
Dacia Logan LPG (2023)Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující.
Dacia Sandero LPG (2023)Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující.
Renault Captur LPG (2023)Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující.
Renault Clio LPG (2023)Nesprávné svaření nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG) může vést k úniku plynu do prostoru pro cestující.
Tesla Model S (2021 – 2023)Přední bezpečnostní pás nemusí v případě nárazu správně fungovat.
Tesla Model X (2021 – 2023)Přední bezpečnostní pás nemusí v případě nárazu správně fungovat.
Toyota Highlander (2019 – 2023)Spodní kryt předního nárazníku se může snadno uvolnit.

Kam dál?

Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)