Hyundai: Několik svolávacích akcí pro modely Tucson, i30, Kona a Ioniq


Dvě akce Hyundai se opět týkají problémů s bateriemi v elektromobilech, další svolávačky jsou vyhlášené kvůli airbagům, imobilizerům a systému monitorování tlaku v pneumatikách. Postiženy mohou být modely Tucson, i30, Kona a Ioniq.

Hyundai musí celosvětově svolat 33 695 SUV Tucson s (plug-in) hybridním pohonem vyrobených v období od 14. října 2020 do 14. července 2021. Důvodem tohoto opatření je softwarová chyba v hybridní řídicí jednotce (HCU), kvůli které nefungují správně imobilizéry vozidel. Svolávací akce probíhá pod interním označením „11DC30„.

Další svolávací akce s kódem „11DC17“ je vyhlášena pro přibližně 1 000 Tucsonů vyrobených v České republice v období od 14. října 2020 do 15. dubna 2021. Hlavové airbagy těchto vozidel byly při výrobě namontovány obráceně. V důsledku toho by byla ochrana cestujících v případě nehody omezená. V autorizovaném servisu budou airbagy zkontrolovány, v případě potřeby demontovány a následně správně namontovány. Na kontrolu airbagu stanovil výrobce časový limit 20 minut a na případně nutné úpravy 2,5 hodiny.Omezená funkce systému kontroly tlaku v pneumatikách TPMS

Celosvětově musí do servisu také 2 942 vozů Hyundai i30. Systémy monitorování tlaku v pneumatikách vozidel u nich nefungují správně kvůli chybě softwaru. U vozů, které byly v červnu letošního roku vyrobeny také v České republice, by měl být aktualizován software snímačů a řídící jednotky ABS/ESP, přes který je nepřímo ovládán měřící systém TPMS. Interní označení tohoto opatření je „11DC25„.

Opět riziko požáru u elektromobilů

Francouzské a portugalské úřady v červenci a v srpnu opět hlásily problémy s bateriemi u elektromobilů Hyundai. Rapex a německý Spolkový úřad pro motorovou dopravu (KBA) vydal na začátku roku varování pro model Kona (v Portugalsku prodávaný pod názvem Kauai). Nyní příbyl na seznam také model Ioniq v rámci kampaně „11D043“ ohlášené Francií. Oba modely údajně sjížděly z výrobní linky mezi 4. květnem 2018 a 2. březnem 2020 a u obou hrozí zvýšené riziko zkratu, a tím i požáru.

Dalším kódem akce vyhlášené v této souvislosti je „11D044“ a ohlašující zemí Portugalsko. Nebezpečí požáru se zde týká pouze procesu nabíjení vozů Ioniq vyrobených mezi červnem 2019 a lednem 2020.

O problémech (nejen) elektromobilů Hyundai jsme psali v následujícíchc článcích:Kam dál?Tip: Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení nebo havarijní pojistku?

Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2021
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2021 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2021. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)