Land Rover může ztratit spoiler, zaparkovaný Hyundai může sám odjet (týden 29/22)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Land Rover Range Rover – zadní spoiler
– Hyundai Ioniq 5 – parkovací brzda
– Mercedes Vito – vodní pumpa
– Dodge RAM – airbag


Pět svolávacích akcí pro pět modelů pěti značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 29. týdnu 2022.

Po jedné svolávačce mají značky Dodge, Hyundai, Kia, Land Rover a Mercedes-Benz – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Nesprávná montáž a selhání lepeného spoje jsou příčinou možného upadnutí zadního spoileru u více než 78 000 Land Roverů Range Roverů Sport vyrobených od května 2009 do března 2011. Vrchní část spoileru může za jízdy spadnout na vozovku.

U elektromobilů Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6 může dojít kvůli chybnému softwaru k odpojení parkovacího (brzdového) mechanismu. O závadě více než 120 000 vozů obou značek už jsme informovali dříve v samostatném článku. Tento týden se svolávací akce objevují i ve výstražném systému EU Rapex – viz tabulka níže.Stejně tak jsme informovali o velké svolávací akci Mercedesu v článku Riziko požáru: Mercedes rozšiřuje svolávací akci na téměř milion aut. Původní akce byla rozšířena i na třídu V-Class a Vito, které tento týden zmiňuje i pravidelný report Rapexu.

Nafukovací záclona bočního airbagu se může kvůli vnitřní korozi poškodit a může se samovolně rozvinout u více než čtvrt milionu amerických vozů RAM 1500 Pickup, 2500 Pickup, 3500 Pickup, 3500 10K LB Cab a RAM Truck. Dodge kvůli tomu vyhlásil dvě svolávačky, které se v Evropě týkají pouze individuálně dovezených vozů.

Podrobnosti ke svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 29. týdne 2022

Make, Model (years)Problem
Dodge RAM (2015 – 2020)Nafukovací záclona bočního airbagu se může v důsledku vnitřní koroze poškodit a může se samovolně rozvinout.
Hyundai Ioniq 5 (2020 – 2022)Chybou softwaru může dojít k odpojení parkovacího (brzdového) mechanismu.
Kia EV6 (2021 – 2022)Chybou softwaru může dojít k odpojení parkovacího (brzdového) mechanismu.
Land Rover Range Rover Sport (2009 – 2011)Horní kryt zadního spoileru nad zavazadlovým prostorem se může kvůli selhání lepeného spoje uvolnit.
Mercedes-Benz Vito / V-Class (2019 – 2021)Vakuově ovládané čerpadlo chladicí kapaliny nemusí být správně utěsněno mezi okruhy chladicí kapaliny a podtlaku.

Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)