Mazdy si dělají co chtějí, do řízení Mercedesu EQC může pronikat voda (týden 48/21)


Svolávací akce tohoto týdne:
– Mazda – Smart Brake Support, zámky dveří
– Mercedes EQC – řízení
– VW Tiguan – brzdy
– VW Touareg – zadní dveře


Jedenáct svolávacích akcí pro 11 modelů sedmi značek bylo vyhlášeno přes Rapex ve 48. týdnu 2021.

Po dvou svolávačkách mají Jeep, Mazda, Mercedes-Benz a Volkswagen, po jedné akci vyhlásily automobilky Audi, BMW a Ford – viz tabulka na konci článku.


  • Máte jiné auto? Nedávné svolávačky rozdělené podle značek a modelů najdete zde.

Mazda svolává více než 70.000 vozů modelové řady Mazda3 a CX-30, které mohou během jízdy nečekaně zastavit kvůli samovolné aktivaci systému Smart Brake Support. Jedná se o auta vyrobená od listopadu 2018 do října 2019. U Mazdy3 ze zhruba stejného období se může navíc objevit problém se samovolným zamčením dveří. Pokud dojde ke stisknutí tlačítka elektrického ovládání zadních dveří a klíč zůstane ve vozidle, všechny boční dveře se uzamknou a nepůjdou otevřít. Jediným způsobem jak se pak dostat do auta bude přes zavazadlový prostor. Kvůli zadním výklopným dveřím svolávala Mazda i model CX-30.Společnost Mercedes-Benz AG zjistila, že u některých vozidel EQC (BR 293) mohlo během montáže dojít k poškození kabelového svazku elektrického řízení. To by mohlo vést k vniknutí vody do kabelového svazku, a tím i do řídicí jednotky řízení. V důsledku toho by mohlo dojít k selhání posilovače řízení za jízdy. Svoláváno je přes 19 tisíc Mercedesů EQC vyrobených od února 2019 do prosince 2020.

Problémy se zadními výklopnými dveřmi může mít přes 2.000 Volkswagenů Touareg z ledna 2019. Ze zhruba 350 menších Tiguanů z podzimu 2021 může unikat brzdová kapalina. Závadu na brzdách může mít i 360 elektrických Audi e-Tron vyrobených v období 6. 5. – 14. 7. 2021.

Podrobnosti k dalším svolávacím akcím tohoto týdne najdete v tabulce níže.Svolávací akce 48. týdne 2021

Make, Model (years)Problem
Audi e-Tron (2021)Součásti posilovače brzd by mohly časem korodovat.
BMW iX (2020 – 2021)Nesprávné přišroubování obložení A-sloupku může mít v případě aktivace airbagu za následek jeho poškození.
Ford Focus (2020 – 2021)Pokud není zemnicí kabel 48V baterie zcela zajištěn, může to způsobit elektrické problémy a přehřátí.
Jeep Gladiator (2020 – 2021)Přítlačný kotouč spojky se může přehřát, což může vést ke zvýšenému nebezpečí požáru.
Jeep Wrangler (2020 – 2021)Přítlačný kotouč spojky se může přehřát, což může vést ke zvýšenému nebezpečí požáru.
Jeep Wrangler (2020)Může dojít k prasknutí zásuvné spojky palivového potrubí.
Mazda 3 (2018 – 2019)Pro odemknutí dveří musí uživatelé nastoupit do vozidla přes zavazadlový prostor.
Mazda 3 (2018 – 2019)Některá dotčená vozidla mohou během jízdy neočekávaně zastavit v důsledku neúmyslné aktivace systému Smart Brake Support.
Mazda CX-30 (2018 – 2019)Některá dotčená vozidla mohou během jízdy neočekávaně zastavit v důsledku neúmyslné aktivace systému Smart Brake Support.
Mercedes-Benz EQC (2019 – 2020)Vniknutí vody do kabelového svazku, a tím i do řídicí jednotky řízení.
Mercedes-Benz Sprinter (2021)Kabelový svazek startér-generátoru se může opotřebovat a vést k elektrickému zkratu.
Volkswagen Tiguan (2021)Šrouby sestavy brzdového vedení v pravém předním podběhu nemusí být řádně dotaženy.
Volkswagen Touareg (2019)Elektrické zadní dveře mají vadný pohon vřetena.

-rb-


Kam dál?Co by měl udělat majitel?

Pokud si myslíte, že by se svolávací akce mohla týkat vašeho vozu, měli byste se obrátit na nejbližší autorizovaný servis a požádat o bližší informace. Po nahlášení VIN kódu vozidla zjistíte, zda se na vašem autě závada vyskytuje, či zda již byla vyřešena předchozím majitelem v případě, že se jedná o vůz koupený "z druhé ruky". Použít můžete náš vzorový text žádosti a vyhledávač servisů jednotlivých značek.

Jestli máte zájem o detailnější prověření – jako například skutečný rok výroby, servisní historie, záznamy o poškození a další údaje z historie vozu, doporučujeme systém Autotracer.

Ověřit historii vozidla
Source: Weekly overview reports of RAPEX notifications, published free of charge in English on http://ec.europa.eu/rapex, © European Union, 2005 – 2023
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2023 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Svolávačky.cz, 2016 - 2023. Odpovědnost za překlad nesou Svolávačky.cz. V případě nesouladu je rozhodující anglické znění.
Zveřejňováno na základě mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)